لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

رهبرکره شمالی و رئیس جمهور کره جنوبی با هدف احیای نشست سنگاپور دیدار کردند


رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی عصر روز شنبه چهارم خرداد در نزدیک منطقه مرزی دو کشور دیدار کردند.

مون جا این، رئیس جمهور کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این دیدار غیر منتظره در مورد چگونگی آماده شدن برای حضور احتمالی کره شمالی در اجلاس سنگاپور که ممکن است با حضور پرزیدنت ترامپ برگزار شود تبادل نظر کردند.

به گفته مقام‌های رسمی، پرزیدنت مون گفت که نتیجه نهایی این دیدار را صبح روز یکشنبه اعلام خواهد کرد.

کره جنوبی روز شنبه اعلام کرد که به دقت تحولات بین آمریکا و کره شمالی را زیر نظر دارد.

سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت:« ما خوش وقتیم که بارقه های گفت وگو میان کره شمالی و آمریکا خاموش نشده و دوباره جان گرفته است.»

روز جمعه نیز پرزیدنت ترامپ گفته بود که کاخ سفید گفت وگوهای بسیار سازنده ای با کره شمالی در زمینه احیای نشست سنگاپور دارد.

دونالد ترامپ جمعه شب در یک پیام توییتری نوشت که اجلاس احتمالا در سنگاپور و در همان تاریخ ۱۲ ژوئن برگزار می‌شود و اگر لازم باشد به تاریخی دیگر موکول خواهد شد.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود، اما صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

پرزیدنت ترامپ در نامه ای خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نوشت دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل خشم فراوان و خصومت آشکار کره شمالی با آمریکا لغو کرده است. رئیس جمهور آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرد و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته بود اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG