لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

وزیر دفاع آمریکا: مذاکره با کره شمالی باید با گزینه‌های نظامی پشتیبانی و تقویت شود


دیدار وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی در هاوایی
دیدار وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی در هاوایی

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا از گفتگوهای دو کره تقدیر کرده است، اما می‌گوید این مذاکرات موضوع حیاتی آزمایش‌های اتمی و موشکی کره شمالی را در بر نمی‌گیرد.

وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی هنگام دیدار از مرکز سرفرماندهی نیروهای آمریکا در اقیانوس آرام که در جزیره هاوایی قرار دارد بر «تقویت جبهه متحد» تاکید کردند.

جیم میتس، وزیر دفاع آمریکا گفت: «نیروهای نظامی ما آماده دفاع از کره جنوبی و یا آمریکا هستند.»

دیدار وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی و تاکید بر تقویت جبهه متحد

اصرار کره شمالی به ادامه آزمایش‌های اتمی و موشکی عامل بحران اتمی در شبه جزیره کره است، و آقای متیس نیز می گوید، دیپلماسی موثر نیازمند حفظ و تقویت گزینه‌های نظامی است.

آقای متیس همچنین گفت: «هنوز هم بهترین پاسخ به این تهدید دیپلماسی است که با گزینه‌های نظامی حمایت شود؛ کاری که مذاکره دیپلمات‌ها از موضع قدرت را تضمین می‌کند.»

بیست و سومین دور المپیک و پارا المپیک زمستانی تا کمتر از دو هفته دیگر در کره جنوبی برگزار می‌شود و دو هفته پیش نیز دیپلمات‌های دو کره در مورد اعزام ورزشکاران کره شمالی به همراه هیاتی بلند پایه به این رقابت‌ها توافق کردند؛ اقدامی که بالقوه می تواند به پیشبرد دیپلماسی در بحران شبه جزیره کره کمک کند.

جان مریل، از انستیتوی آمریکا – کره جنوبی درباره این موضوع گفت: «مشکل این است که در جنگ ناخواسته یا تصادفی و در شرایطی که تنش شدیدی وجود داشته باشد، هر اتفاقی ممکن است بیافتد. اما به نظر من هنوز فرصت برای دیپلماسی وجود دارد.»

جیم میتس وزیر دفاع آمریکا پیشتر، در سفر دوره‌ای به چند کشور آسیایی، ضمن ملاقات با همتای خود از ویتنام، از تمرین‌های جنگی تکاورهای اندونزیایی در جاکارتا نیز بازدید کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG