لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

پیکر محمد علی با حضور هزاران نفر از دوستدارانش به خاک سپرده شد


‎شهر لویی ویل در ایالت کنتاکی آمریکا، زادگاه محمد علی، روز جمعه ۲۱ خرداد شاهد برپایی مراسم تشییع جنازه این اسطوره تاریخ مشت زنی جهان بود.

پیکر محمد علی از خیابان‌های این شهر، در برابر هزاران نفر از هواداران او که نامش را صدا میزدند، به مجلس یادبود و محل خاکسپاری منتقل شد. ۱۷ خودروی تشییع کننده از مقابل دبیرستانی که علی در آن درس خوانده بود، خانه کوچک صورتی رنگی که در آن بزرگ شده و بلواری که به نام او خوانده شده، رد شدند.

همسر محمد علی، خانم لانی علی، و بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، در میان سخنرانان متعددی بودند که یاد این چهرۀ افسانه‌ای را گرامی داشتند.

خانم لانی از عشق همسرش به اسلام و تعلیمات آن با تأکید بر متوسل نشدن به خشونت سخن گفت.

بیلی کریستال، کمدین آمریکایی نیز داستان‌هایی از محمد علی را در این مراسم سه ساعته تعریف کرد و بیل کلینتون نیز ضمن ستایش از میراث محمد علی از نبرد این ورزشکار محبوب با بیماری پارکینسون سخن گفت.

وداع با پیکر محمدعلی و تشییع جنازه او در زادگاهش

پیش از مراسم تشییع جنازه، روز پنجشنبه نیز مراسم بزرگداشتی برای محمد علی در زادگاه او با حضور هزاران نفر برگزار شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و لوئیس فراخان رهبر گروه "امت اسلام" در مراسم روز پنجشنبه حاضر بودند.

محمد علی، بوکسور افسانه‌ای آمریکا جمعه گذشته پس از ۳۲ سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری پارکینسون درگذشت. او سه بار قهرمان سنگین وزن جهان شد و در بازنشستگی برخی سازمان ها و نهادها او را ورزشکار قرن نامیدند.

XS
SM
MD
LG