لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

«موج آبی» در کارنبود اما موفقیت دموکرات‌ها دارد پذیرفته می‌شود


مقاله تحلیلی آسوشیتدپرس

در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا خبری از آنچه «موج آبی» یعنی پیروزی گسترده دموکرات‌ها باشد، نبود اما پیروزی این حزب به مراتب بیش از آن بود که در شب رای‌گیری احساس می‌شد.

در همان حال که شمارش آراء در چند ایالت ادامه دارد، دموکرات‌ها بر کارنامه پیروزی خود در مجلس نمایندگان، کنگره‌های ایالتی و سنا می‌افزایند و این حزب از جنبه‌های گوناگونی می‌تواند پیروزی خود در انتخابات اخیر را جشن بگیرد.

پرزیدنت ترامپ بی درنگ در شب انتخابات، پیروزی حزب خود را اعلام کرد. رانا رامنی مکدنیل، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه نیز در توئیتی گفت به لطف حمایت مردمی از دونالد و اقدامات حزب جمهوری‌خواه «ما توانستیم بر خلاف سنن تاریخ، در سنا دستاورد داشته باشیم!»

اما دموکرات ها توانستند با کسب ۳۲ کرسی اضافی در مجلس نمایندگان، اکثریت مجلس را در دست بگیرند و فرمانداری‌های ۷ ایالت و کنگره‌های قانونگذاری ۸ ایالت را نیز از دست حزب رقیب خارج کنند. در سنا نیز تنها با دو کرسی اضافی جمهوریخواهان، این حزب همچنان در اکثریت بماند.

در مجموع، در نخستین انتخابات پس از روی کارآمدن دونالد ترامپ، حزب دموکرات بهترین نتایج را از زمان بحران واترگیت در زمان ریچارد نیکسون، بدین سو به دست آورد.

با گرایش رای دهندگان به رنگ آبی، رنگ حزب دموکرات، در برابر رنگ سرخ، حزب جمهوریخواه، مسیر دو سال آینده پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید تغییر می‌کند و انحصار کامل حزب جمهوریخواه بر تمامی قوای حکومتی در واشنگتن شکسته می‌شود. دموکرات ها که برای انتخابات دو سال دیگر جای پاهای محکمی در یک رشته ایالت‌های کلیدی نیز به دست آورده اند؛ می‌توانند با تغییر نقشه حوزه‌های انتخابی در ایالت‌هایی که جمهوریخواهان به سود خود ترسیم کرده‌اند، اصلاحاتی ایجاد کنند.

با آنکه طی سه دهه برای نخستین بار در دوره تصدی یک رئیس جمهوری، حزب حاکم توانسته است بر کرسی‌های خود در سنا بیفزاید، اما یک نکته را نباید از نظر دور داشت که در این انتخابات، سناتورهای دموکرات می بایست در ده ایالت از مواضع خود دفاع می‌کردند که در انتخابات سال ۲۰۱۶ مردم آن ایالت‌ها به ترامپ رای داده بودند.

تام پرز، رئیس کمیته ملی حزب دموکرات می‌گوید: «واقعیت‌ها را باور دارم؛ و واقعیت امر این است که دموکرات ها در انتخابات جاری به پیروزی تاریخی دست یافتند و ما آرام نخواهیم نشست.»

پرز می‌گوید حزب دموکرات، رقابت را در همه حوزه‌ها به پیش خواهد برد.

از جمله موارد بزرگ موفقیت دموکراتها حمایت شان از زنان، اقلیتها، و دانش آموختگان دانشگاهی بود. بیشترین تنوع را می‌توان در میان برگزیده شدگان این حزب در انتخابات اخیر مشاهده کرد. آینا پرسلی، نخستین زن آفریقایی- آمریکایی از ماساچوست، ایلهان عمر و رشیده طلیب، دو زن مسلمان از میشیگان، همراه با شاریس دیویدز، نخستین زن همجنسگرا و سرخ پوست از ایالت کانزاس، از جمله کسانی هستند که از حزب دموکرات به نهادهای قانونگذاری آمریکا راه یافته‌اند.

در حزب جمهوریخواه نامزد این حزب توانست در انتخابات فرمانداری ایالت اوهایو بر رقیب دموکرات پیروز شود، اما در عوض در ایالت‌های کانزاس، مین، نیومکزیکو، ایلینوی، نوادا، میشیگان و ویسکانسین، دموکرات ها رقیب جمهوریخواه را شکست دادند. درحال حاضر ۲۵ فرماندار از حزب جمهوریخواه هستند و ۲۳ فرماندار از حزب دموکرات. سرنوشت دو ایالت فلوریدا و جورجیا هنوز مشخص نشده هر چند در هر دو ایالت، نامزدهای جمهوریخواه اندکی جلوتر هستند.

حزب جمهوریخواه در سنا، کنگره‌های ایالتی و فرمانداری‌ها اکثریت را در دست دارد. رئیس جمهوری هم از این حزب است. شماری از بلندپایگان حزب دموکرات از هم اکنون به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و پیروزی بر دونالد ترامپ چشم دوخته‌اند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG