لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

جان کری برای گفت و گو درباره صلح و مذاکرات هسته ای به خاورمیانه سفر کرد


جان کری برای گفت و گو درباره صلح و توافق هسته ای به خاورمیانه سفر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

جان کری وزیر خارجه آمریکا، در سفری که مذاکرات و تبادل نظرهای امنیتی با وزرای خارجه کشورهای عرب نگران از توافق اتمی ن با ایران بخشی از دستور کار آن است، به خاورمیانه رفته است.

آقای کری که روز شنبه یکم اوت برای شرکت در مذاکرات استراتژيک و نشست امنيتی مربوط به بحران اخير در مناسبات اسرائيل و فلسطينيان به قاهره سفر کرد، قرار است پس از آن به قطر برود.

سفر آقای کری به قطر برای ديدار با وزرای خارجه کشورهای عربی مجدداً به توافق هسته‌ای ايران مربوط می‌شود و در واقع ادامه گردهمايی کمپ ديويد است که در ماه مه در آمريکا برگزار شده بود. جان کری در اين گردهمايی قصد دارد به هر گونه ابهامات باقيمانده اين کشورها در مورد توافق هسته‌ای ايران پاسخ دهد. همانگونه که محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران هم هفته پيش برای گفت و گو با همتايان خود به کويت، قطر و عراق سفر کرد.

اسرائيل، نزديکترين متحد و همپيمان آمريکا در منطقه، اين بار در برنامه سفر آقای کری گنجانده نشده است. مقام‌های آمريکايی برای پيشگيری از هر گونه گمانه زنی ممکن می‌گويند که اين مسئوليت چندی پيش توسط اشتون کارتر، وزير دفاع آمريکا به اسرائيل به انجام رسيده است.

تحليلگران می‌گويند، يکی از آثار مثبت اين ديدارها در عملکرد عربستان سعودی بزرگترين و پر نفوذ ترين عضو شورای همکاری خليج فارس انعکاس يافته ... ملک سلمان پادشاه سعودی در محافل عمومی از توافق نهايی ايران، با لبخندی آميخته به احتياط استقبال کرده است. حاصل اين نرمش، مجوزی ست که وزارت امور خارجه آمريکا هفته پيش برای فروش موشک های پاتريوت و تجهيزات مربوط به آن به عربستان به ارزش ۵ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار صادر کرد.

آقای کری و وزرای کشورهای عربی علاوه بر ايران، قرار است بحران سوريه و عراق، و فعاليت روز افزون افراطیون داعش را در آن کشورها به دقت مورد بررسی قرار دهند.

وزير خارجه آمريکا در طول اقامت خود در دوحۀ قطر برای بررسی توافق هسته‌ای ايران، وضعيت يمن و بحران سوريه و ليبی با سرگئی لاوروف، و عادل الجبير، وزيران خارجه روسيه و عربستان سعودی ديداری سه جانبه خواهد داشت.

اما ديدار روز شنبه آقای کری در مصر برای شرکت در نشستی ست که قرار است، روز یکشنبه دوم اوت، ۱۱ مرداد، با حضور ميانجيگران منطقه برای میانجیگری ميان اسرائيل و فلسطينيان برگزار شود. از سويی آمريکا انتقاداتی به دولت مصر در ارتباط با کارنامه حقوق بشری اش، بويژه، موج دستگيری روزنامه نگاران، محاکمه های دسته جمعی و بازداشت محمد مرسی رئيس جمهوری برکنار شده مصر و کادر رهبری اخوان المسلمين دارد، از سوی دیگر برای کمک به دولت مصر در مقابله با تشکل های افراطی به کمک نظامی خود به آن کشور ادامه می دهد.

از جمله موضوعاتی که آقای کری در مذاکراتش با مقام های مصری قرار است عنوان کند، لزوم گسترش پيوندهای تجاری، و اقتصادی دو کشور است.

XS
SM
MD
LG