لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

پلیس آمریکا در پی یافتن انگیزه مهاجم لاس وگاس


خانه استفان پداک، مهاجم تیراندازی مرگبار لاس وگاس
خانه استفان پداک، مهاجم تیراندازی مرگبار لاس وگاس

پلیس آمریکا همچنان در پی یافتن انگیزه استفان پداک است که با شلیک به سوی تماشاچیان یک فستیوال موسیقی در لاس وگاس دستکم ۵۹ نفر را کشت و بیش از ۵۲۰ نفر را زخمی کرد.

برادر عامل این کشتار، که مرگبارترین واقعه تیراندازی در تاریخ آمریکا توصیف شده است می‌گوید که اعضای خانواده‌اش متحیر مانده‌اند.

تیرانداز، یکشنبه شب نهم مهر، شیشه اتاق هتلش را شکست و بیش از دو هزار نفر را که در کنسرتی در فضای باز مقابل هتل شرکت کرده بودند، به رگبار بست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی تیراندازی یکشنبه شب را اقدامی کاملا شرورانه توصیف کرد.

او گفت که حادثه تیراندازی در لاس وگاس شوک، تاسف و غم و اندوه به همراه داشت. پرزیدنت ترامپ در این سخنان اعلام کرد که آمریکا در لحظات فاجعه، متحد و یکپارچه می‌شود. او با اعلام اینکه پرچم‌های آمریکا در پی این حادثه به حالت نیمه افراشته در می‌آید، گفت که مردم آمریکا سوگوار این حادثه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز چهارشنبه به لاس وگاس سفر کند.

پرزیدنت ترامپ و معاونش، مایک پنس و همسران آنها، روز دوشنبه طی مراسمی برای یادبود قربانیان یک دقیقه سکوت کردند. این مراسم با شلیک سه گلوله توپ آغاز شد.

رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر خود نیز، به خانواده های قربانیان این تیراندازی تسلیت گفته و با آنها همدردی کرده بود.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز با پیام توئیتری به این حادثه واکنش نشان داد و نوشت که برای قربانیان و خانواده های آنها دعا می کند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توئیتری نوشت که او و همسرش برای قربانیان این حادثه مرگبار و خانواده های آنها دعا می کنند.

از سوی دیگر، در پی درخواست مقام‌های شهر لاس وگاس برای اهدای خون، گروهی از مردم با اهدای خون به کمک زخمی‌ها شتافتند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، از این اقدام مردم تقدیر کرد و گفت: «یاد آن‌هایی که در بحبوحه اقدامی تنفرآمیز و غیرقابل تصور، نهایت محبت خود را به نمایش گذاشتند فراموش نخواهد شد. رفتار آنها یادآور این است که روحیه مردم آمریکا هرگز شکسته نمی‌شود.»

دولت خود خوانده اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و ادعا کرد که مهاجم تیرانداز به تازگی به اسلام گرویده بود، اما مقام‌های امنیتی ارتباطی بین این فرد و گروه‌های شبه نظامی و تروریستی نیافتند.

رئیس پلیس لاس وگاس در این مورد گفت که این این فرد تکرو بود و پلیس نمی داند که چطور می توانست از این حادثه جلوگیری کند. ضمن اینکه او هیچ سابقه کیفری نداشت.

یکی از ماموران اف بی آی نیز گفت که مهاجم هیچ ارتباطی با تروریسم بین‌المللی نداشت.

خانواده تیرانداز هم او را فردی ثروتمند و قمارباز توصیف کردند.

استفان پداک، بازنشسته ۶۴ ساله، در شهر مسکیت در نزدیکی لاس وگاس زندگی می کرد. پلیس ۲۰ اسلحه در خانه او پیدا کرده است.

این تیراندازی مرگبار در لاس وگاس به بحثی جدید دامن زده است که نیروهای امنیتی چگونه می‌توانند از بروز چنین وقایع مرگباری جلوگیری کنند. کارشناسان می‌گویند که با بازرسی از مردم در کنسرت‌ها می‌توان مطمئن شد کسی سلاح حمل نمی‌کند، اما تیراندازی در لاس وگاس از طبقه سی و دوم یک هتل صورت گرفت.

دیوید کتس، مدیر اجرایی شرکت امنیتی گلوبال نیز گفت که هیچ راهی برای جلوگیری از این تیراندازی وجود نداشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG