لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

کاخ سفید: باراک اوباما با نتانیاهو دیدار می کند


Obama US Israel
Obama US Israel

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار خواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ روز شنبه ۱۲ سپتامبر گفت: "تلاش مستمری برای ترتیب ملاقاتی بین آقای نتانیاهو و آقای اوباما صورت گرفته است که به زودی تاریخ آن تعیین خواهد شد و فکر می‌کنم، این ملاقات در اوائل ماه نوامبر آینده باشد. "

جاش ارنست همچنین گفت که آقای اوباما احتمالاً با هیج رهبری در جهان به اندازه آقای نتانیاهو دیدار و گفتگو نکرده است که این واقعیت نشان دهنده عمق روابط بین دو کشور آمریکا و اسرائیل است.

اعلام خبر دیدار رهبران اسرائیل و آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که نخست وزیر اسرائیل در طی مذاکرات قدرت‌های جهانی با ایران برای حل مساله هسته‌ای، بزرگترین منتقد این مذاکرات بوده است. پس از توافق هسته‌ای ۵+۱ با ایران نیز در حالیکه دولت آقای اوباما آن را پیروزی دیپلماسی عنوان کرد، آقای نتانیاهو این توافق را یک اشتباه تاریخی دانست.

درماه مارس گذشته نیز، هنگامی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای ایراد سخنرانی در کنگره آمریکا درباره توافقنامه هسته ای ایران به آمریکا سفر کرده بود، باراک اوباما از ملاقات با او خودداری کرد. برخورد سرد دولت ایالات متحده با این سفر نخست وزیر اسرائیل از نگاه ناظران سیاسی بیانگر اوج اختلاف دولت آقای اوباما و نخست وزیر اسرائیل بر سر پرونده هسته‌ای ایران بود.

حال پس از فروکش کردن بحث‌های هسته‌ای در محافل سیاسی آمریکا، کاخ سفید اعلام کرده است که رهبران اسرائیل و آمریکا با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG