لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

هشدار آمريكا به فلسطینیان:مذاکرات مستقیم و جدی صلح بايد آغاز شود


مقامات تشكيلات خودگردان فلسطینی در واکنش به گزارشی دایر بر این که آمريكا نسبت به شیوه فعالیت سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در واشنگتن هشدار داده ابراز ناخرسندی کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس مقامات وزارت خارجه تشكيلات خودگردان فلسطينى گفتند که به این نوع "کلاشی" گردن نخواهند نهاد.

آسوشیتد پرس پیشتر گزارش داده بود که وزارت خارجه ایالات متحده به فلسطینیان هشدار داده بود که اگر برخی فعالیت های غیرقانونی را متوقف نکنند، دفتر "ساف" در واشنگتن بسته خواهد شد.

ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطینی در یک مصاحبه با رادیو"صوت فلسطین" گفت که فلسطینیان هنوز در انتظار دریافت توضیحات بیشتر از دولت واشنگتن هستند. او گفت: «اکنون توپ در زمین آمریکائی هاست».

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که وزارت خارجه به تشكيلات خودگردان فلسطينى هشدار داده اگر به صورت جدی وارد گفتگوهای صلح با اسرائیل نشوند، "ساف" در واشنگتن تعطیل خواهد شد. در گزارش آمده است که دولت پرزیدنت ترامپ مدت نود روز فرصت داده که درباره این موضوع تصمیم بگیرند.

المالکی گفت: احتمال دارد هدف پرزیدنت ترامپ از این هشدار، وارد آوردن فشار بر فلسطینیان باشد، ولی آن ها این فشار را نخواهند پذیرفت.

در گزارش های پیشین نیز گفته شده بود که عربستان سعودی از تشكيلات خودگردان فلسطينى خواستار شده با اسرائیل به مذاکرات جدی بپردازد و طرح صلح ایالات متحده را بپذیرد. بنا به گزارش این خواست دولت عربستان سعودی در گفتگوهای ملک سلمان با محمود عباس رئیس تشكيلات خودگردان فلسطينى در دیدار هفته پیش مطرح شده است. عربستان نسبت به این گزارش سكوت کرد، ولی مقامات فلسطینی آن را نادرست خواندند.

آسوشیتدپرس از قول رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده نوشت که ادامه فعالیت دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در واشنگتن ممکن است با قوانین آن کشور مغايرت داشته باشد که بعید نیست به بسته شدن این دفتر بیانجامد.

به موجب گزارش، اقدامات فلسطینیان برای کشاندن اسرائیل به دادگاه جنایی بین المللی به اتهام ارتکاب جنایت علیه فلسطینی ها با قوانین ایالات متحده مغايرت دارد. این قصد فلسطینیان را محمود عباس در نطق دو ماه پیش خود عنوان کرده بود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در آن هنگام گفته بود که ممکن است محمود عباس با مطرح ساختن این درخواست که اسرائیل باید در دادگاه بین المللی به اتهام ارتکاب به جنایات جنگی محاکمه شود، عبور از حد قانونی است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: قانون ایالات متحده در این زمینه به رئیس جمهوری امکان می دهد از اجرای تصمیم خودداری ورزد. بنابراین، سخنان تیلرسون به مفهوم آن نیست که دفتر ساف در واشنگتن حتما بسته خواهد شد.

به نوشته این روزنامه، پرزیدنت ترامپ اکنون ٩٠ روز فرصت دارد ببیند که آیا فلسطینیان حاضرند وارد "گفتگوهای مستقیم و جدی صلح با اسرائیل" شوند. اگر نتیجه این بررسی مثبت باشد، دفتر ساف بسته نخواهد شد.

یک مقام وزارت خارجه آمريكا، که نامش برده نشد، گفت: مشخص نیست که آیا دولت واشنگتن باید در ظرف این ٩٠ روز دفتر را ببندد. او افزود: حتی اگر دفتر بسته شود، به مفهوم قطع روابط بافلسطینیان نخواهد بود.

به علت تعطيلى روز شنبه، مقامات رسمی اسرائیلی هنوز درباره این خبر واکنشی نشان نداده اند. ولی رسانه های اسرائیلی گزارش های مفصلی درباره آن منتشر کردند.

مقامات اسرائیلی پیشتر به طور غیررسمی ابراز نگرانی کرده بودند که طرح صلح پرزیدنت ترامپ، برخی نیازهای امنیتی این کشور را نادیده بگیرد و حاضر به اعطای امتیازاتی به فلسطینی ها باشد که اسرائیل نمی خواهد بهای آن را بپردازد.

در گزارش های پیشین آمده بود که هنوز طرح صلح پرزیدنت ترامپ به طور نهایی تدوین نشده است. روزنامه نیویورک تایمز نوشت گرچه فلسطینیان در اظهارات علنی خود تلاش صلح رئیس جمهوری ایالات متحده را مثبت تلقی می کنند، ولی به علت دوستی دولت کنونی آمریکا با اسرائیل، نسبت به آن طرح ترديد هايى دارند.

آمريكا در سال ١٩٩٤ و هنگام ریاست جمهوری پرزیدنت کلینتون به سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) اجازه داده بود دفتری در واشنگتن بگشاید.

تحلیلگر خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت: «با آن که هم اکنون گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان جریان ندارد، ولی دولت پرزیدنت ترامپ از آغاز کار خود به تلاش برای آماده سازی طرح صلح ادامه می دهد.»

سرپرستی این تلاش ها را جرد کوشنر داماد و مشاور پرزیدنت ترامپ و به عهده دارد و مقامات کاخ سفید به تدوین طرح صلحی ادامه می دهند که هنوز مشخص نیست چه هنگام ارائه خواهد شد. در حال حاضرخبرگزاريها و مقامات رسمى هیچ گونه اطلاعاتی در مورد جزئیات این طرح صلح منتشر نكرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG