لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

نگرانی‌های مشترک آمریکا و اسرائیل در برنامه دیدار بولتون و نتانیاهو


نگرانی‌های مشترک آمریکا و اسرائیل از اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، در کانون دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از اسرائیل است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه ۲۸ مرداد برای ملاقات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و دیگر مقام های اسرائیلی وارد آن کشور شد.

این اولین سفر آقای بولتون به اسرائیل از زمان تصدی مقام مشاور امنیت ملی آمریکا است.

آقای بولتون در توئیتر خود نوشت: چشم انتظار ملاقات با نخست وزیر نتانیاهو و دیگر مقامات هستم که از امروز در باره نگرانی های مشترک و طیفی از مسائل امنیتی تبادل نظر کنیم.

​آقای بولتون پیشتر در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ای بی سی گفته بود که می‌خواهد با نخست وزیر نتانیاهو درباره حضور ایران در سوریه تبادل نظر کند.

روزنامه اورشلیم پست روز یکشنبه نوشت که مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند اورشلیم از نزدیک با واشنگتن در باره اوضاع در سوریه همکاری می‌کند تا در نهایت نیروهای ایران و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، سوریه را ترک کنند.

آقای بولتون گفت که قطعا هدف آمریکا و اسرائیل، پایان دادن به عملیات نظامی نیروهای ایران، شبه نظامیان و نیروهای نیابتی ایران هم در سوریه و هم در عراق است و تاکید کرد که پایان دادن به حمایت ایران از حزب الله نیز بخشی از این هدف است.

آقای نتانیاهو پیشتر بر موضع دولت ترامپ در قبال ایران تاکید گذاشته و گفته بود: «در طول سالها، رژیم ایران از سوی قدرت‌های عمده جهانی نازپرورده شده است و خوب است که می بینیم آمریکا این معادله غیرقابل قبول را تغییر می‌دهد. در این چارچوب، باید تاکید کنم که همکاری دیپلماتیک و نظامی ما با آمریکا از همیشه نزدیک تر است.»

روسیه می‌گوید که نیروهای نظامی ایران و شبه نظامیان شیعه را به ۸۵ کیلومتری مرز با اسرائیل منتقل کرده است.

آقای نتانیاهو اخیرا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، گفتگوهای پی در پی درباره حضور ایران در سوریه داشته است و از مسکو خواسته است تضمین کند که نیروهای ایران و متحدانش مانند حزب الله از مرز با اسرائیل در بلندی‌های جولان دور نگاه داشته شوند.

آقای بولتون از مخالفان سرسخت توافق اتمی با ایران بوده است و آن را به توصیف پرزیدنت ترامپ بدترین توافق در تاریخ می نامد. او همچنین قاطعانه تاکید کرده است باید به فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه پایان داده شود.

در همین حال، سفر آقای بولتون به اسرائیل در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش میان فلسطینیان غزه با اسرائیل بالا گرفته است. گروهی از مقام های سازمان ملل متحد و مصر در قاهره برای ایجاد یک آتش بس قابل دوام میان حماس و اسرائیل تلاش می کنند.

آقای بولتون پس از اسرائیل به اوکراین و پس از آن برای دیدار و گفتگو با همتای روس خود، نیکولای پاتروشف به ژنو سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG