لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

ناکامی ائتلاف بین المللی نبرد با داعش در جلب مشارکت قبایل سنی عراق


ژنرال آلن مهره اصلی جلب حمایت قبایل سنی عراق در مبارزه با القاعده بوده است.
ژنرال آلن مهره اصلی جلب حمایت قبایل سنی عراق در مبارزه با القاعده بوده است.

نیروهای ارتش عراق و ائتلاف به رهبری آمریکا اگر چه در بازپسگیری بخش های مختلفی از سرزمین‌های تحت اشغال داعش پیروزی‌هایی به دست آورده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند از مشارکت قبایل محلی برای شکست داعش بهره بگیرند.

گروه دولت اسلامی یا داعش کنترل بخش‌های وسیعی از سرزمین‌های زیر سلطه خود در عراق را در نبرد با نیروهای کرد و ارتش عراق با برخورداری از پشتیبانی شبه نظامیان شیعه از دست داده است. تحلیلگران اما می‌گویند در مبارزه با افراط گرایان داعش، جای یک عنصر اساسی خالی است و آن مشارکت قبایل محلی است.

آمریکا و متحدانش در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در جلب حمایت قبایل محلی در مبارزه با داعش، آنگونه که برای بیرون راندن عوامل القاعده از استان انبار عراق در سال ۲۰۰۶ میلادی با مشوق‌های مالی و تسلیحاتی از قبایل سنی کمک گرفتند، ناموفق بوده‌اند.

جان آلن، از فرماندهان ارتش آمریکا که در سال ۲۰۱۴ به عنوان فرستاده ویژه باراک اوباما و هماهنگ کننده عملیات ائتلاف بین‌المللی علیه داعش منصوب شد هنوز نتوانسته قبایل محلی در سوریه و عراق را علیه گروه دولت اسلامی بسیج کند. او البته همچنان مهره اصلی جلب حمایت قبایل سنی عراق در مبارزه با القاعده در استان انبار عراق بوده است.

XS
SM
MD
LG