لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش: نیروهای آمریکایی تا زمانی که نیاز باشد در عراق می‌مانند


سرهنگ شان رایان، سخنگوی ائتلاف بین المللی نیروهایی که با ستیزه جویان در عراق می‌جنگند گفت که برای برقراری ثبات در مناطقی که پیشتر در کنترل داعش بوده، نیروهای نظامی آمریکا تا هروقت لازم باشد در این کشور خواهند ماند.

او که روز یکشنبه ۲۸ مرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوبی سخن می‌گفت، افزود: «هدف اصلی در پی شکست داعش، تلاش در ایجاد ثبات است و ما هنوز بر این باوریم که لازم است در آنجا بمانیم.»

به گفته سرهنگ رایان، شمار نیروهای آمریکایی در عراق ممکن است کاهش یابد، که این بستگی دارد به زمانی که نیروهای نظامی سایر کشورهای عضو ناتو به عراق اعزام شوند و به آموزش نظامی نیروهای عراقی بپردازند.

سرهنگ رایان گفت که در حال حاضر شمار پرسنل نظامی آمریکا در عراق به ۵۲۰۰ تن می رسد.

آمریکا از متحدان خود در ناتو خواسته بود برای برقراری ثبات در عراق بر میزان مشارکت خود بیافزایند. در ماه فوریه گذشته وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو موافقت کردند نقش بیشتری در آموزش نظامی و دادن مشاوره به نیروهای عراقی بر عهده بگیرند.

سخنگوی ائتلاف می گوید که احتمال دارد با حضور بیشتر نیروهای ناتو از شمار سربازان آمریکایی درآن کشور کاسته شود.

بغداد در ماه دسامبر سال پیش و ۵ ماه پس از بیرون راندن داعش از موصل، دومین شهر بزرگ عراق، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

آمریکا علاوه بر عراق، دو هزار نیروی نظامی در سوریه دارد، که به نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردهای آن کشور کمک می کنند تا مناطق باقی مانده در دست داعش در مناطق مرزی با عراق را از وجود این گروه پاکسازی کنند.

سرهنگ رایان افزود که هم اکنون نیروهای اطلاعاتی عراق با نیروهای دموکراتیک سوریه هماهنگی خوبی دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سال گذشته نیروی هوایی عراق با موافقت بشار اسد و نیز نیروهای ائتلاف حملاتی را علیه داعش در داخل خاک سوریه آغاز کرده است. تازه ترین حمله های هوایی عراق علیه داعش در سوریه چند روز پیش انجام شد.

سرهنگ رایان گفت که داعش مواد منفجره و بمب های انفجاری زیادی در مناطق زیر کنترل خود بر جای نهاده و به همین سبب عملیات پاکسازی مناطق آزاد شده از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه به کندی انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG