لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

تاکید پمپئو بر مقابله با اقدام‌های «یاغی‌گرانه» حکومت ایران به مناسبت سالگرد ۱۳ آبان


وزیر خارجه آمریکا در پیامی به مناسبت سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، بر عزم آمریکا برای مقابله با آنچه که اقدامات یاغیگرانه حکومت ایران خواند، تاکید کرد.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۱۳ آبان در توئیتر خود نوشت: «امروز سی و نهمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، و به گروگان گرفته شدن بیش از ۵۰ نفر از همکاران آمریکایی ما است. دلاوری و اراده این افراد در طول ۴۴۴ روز اسارت، عزم ما برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از اقدامات یاغیگرانه را بیش از پیش می‌کند.»

پس اینکه صدها دانشجوی انقلابی در ایران در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را اشغال کرده و کارکنان آن را به گروگان گرفتند، دولت آمریکا روابط خود را با ایران قطع و پرزیدنت کارتر شرایط اضطراری علیه ایران اعلام کرد.

این شرایط اضطراری هر سال توسط روسای جمهوری بعدی با این عنوان که شرایط بین دو کشور عادی نشده، تمدید شده است.

رهبران جمهوری اسلامی از آن سال به بعد، آمریکا را دشمن خوانده و حامیان آنها در مراسم حکومتی شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بارها مذاکره و بهبود روابط با آمریکا را به شدت رد کرده است، با این حال به طور موردی و حتی گاه مخفیانه اجازه برقراری تماس و گفت و گو را از جمله طی مذاکرات هسته‌ای در دوران پرزیدنت اوباما صادر کرده است.

دولت پرزیدنت ترامپ سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه، پیگیری برنامه هسته‌ای و توسعه برنامه موشکی ایران را به شدت خطرناک و مخرب می‌‌داند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها حکومت ایران را ناقض حقوق شهروندان خود دانسته و اعلام کرده است که جمهوری اسلامی در شرایطی که شهروندانش در شرایط اقتصادی نامناسبی به سر می‌برند، سرمایه های آنها را صرف دخالت در کشورهایی منطقه می‌کند.

دولت پرزیدنت ترامپ که از اردیبهشت امسال از توافق هسته ای با ایران خارج شده است، ضمن بازگرداندن همه تحریم ها علیه ایران، اعلام کرده است که برای مذاکره به منظور دستیابی به توافق جامع تر، آماده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG