لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

شورای سردبیری واشنگتن پست: اتهامات جیسون پوچ است، آزادش کنید


شورای سردبیری واشنگتن پست: اتهامات جیسون پوچ است، آزادش کنید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

شورای سردبیری روزنامه واشنگتن پست با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی جیسون رضائیان، شد.

شورای سردبیری روزنامه واشنگتن پست در این بيانيه‌ که در شماره روز سه‌شنبه یکم سپتامبر این روزنامه منتشر شده است، اعلام کرد که آزاد کردن جيسون رضائيان، خبرنگار واشنگتن پست، توسط ايران اقدامی عادلانه است و جامعه بين‌المللی را خاطر جمع می‌سازد.

در اين بيانيه گفته شده است که بر پوچ بودن اتهام جاسوسی علیه جیسون رضائیان که در کيفرخواست آمده است، هر دم افزوده می‌شود.

آخرين جلسه دادگاه این روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی، ۱۹ مردادماه برگزار شد. طبق قوانين جمهوری اسلامی ايران، هيچ مظنونی را نبايد بيش از يک سال بدون محکوميت در زندان نگاه داشت و يک هفته پس از خاتمه دادگاه رای بايد صادر شود. با وجود این، آقای رضائيان پس از ۴۰۵ روز همچنان در بازداشت بوده و هيچ رايی هم در مورد پرونده وی صادر نشده است. وکيل وی حدس می‌زند که رای دادگاه احتمالا صادر شده اما هنوز حتی به وی اعلام نشده است.

هيئت تحريريه واشنگتن پست می‌گويد تاخير، پنهان کاری و نقض آشکار قوانین خود ایران دال بر ضعيف بودن اتهامات علیه آقای رضائیان بوده و استفاده از پرونده وی برای اهداف سیاسی را نشان می‌دهد.

جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی-ایرانی روزنامه واشنگتن پست که در ایران فعالیت می‌کرد، از ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳ در تهران در بازداشت به سر می‌برد.

قوه قضاییه ایران اتهامات جیسون رضائیان را جاسوسی به نفع دولت متخاصم و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرده است. هر چهار جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او به طور غیرعلنی در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

خانواده جیسون رضائیان، مقامات دولت آمریکا و سردبیری واشگنتن پست اتهامات علیه این روزنامه نگار را رد کرده‌اند و خواستار تبرئه و رفع اتهام از او شده‌اند.

XS
SM
MD
LG