لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

دردسرهای زندگی در کالیفرنیا، ایالت گرفتار خشکسالی


بسیاری از ساکنان ایالت کالیفرنیا آمریکا در حالی که چهارمین سال خشکسالی را پس سر می گذارنند، دردسرهای بسیاری را برای زندگی بدون آب تجربه می‌کنند.

چاه‌های بسیاری در شهرهای کوچک در حال خشک شدن هستند و بسیاری از مزرعه داران پس از پایان کار روزانه نمی‌توانند به خاطر کمبود آب به حمام بروند، هرچند آنها هنوز قادر به آبیاری مزارع خود هستند.

کمبود آب در سنترال وَلی کالیفرنیا به اتفاقی روزانه تبدیل شده است. چاهی که آب خانه سرباز سابق و مجروح جنگی، تینو لوزانو را تامین می‌کرد، بیش از یک سال پیش خشک شد. برای لوزانو و بسیاری دیگر از ساکنان این منطقه، پر کردن دبه‌های آب به امری معمولی و روزمره تبدیل شده است.

او می‌گوید: "در این موقع روز مردم آشپزی، حمام و شستشو می‌کنند، برای همین آب کم می‌آید. ما شش نفر هستیم که با این روش آب مورد نیاز خود را تامین می‌کنیم."

او ماهانه ۵۰ دلار پول می‌دهد تا همراه با ۵ نفر دیگر از چاهی که بیش از نیم مایل با این منطقه فاصله داره آب بیاورد.

در سرتاسر این بخش حدود ۱۳۰۰ چاه تا کنون خشک شده است که بیش از نیمی از چاههای کل ایالت کالیفرنیاست. در شهر کوچک اوکیویل، بسیاری از مردم قادر به پرداخت هزینه عمیق‌تر کردن چاههای خود نیستند.

یک مکانیک، لئو آرگین ، می‌گوید: "من فکر می‌کنم بدترین تاثیر را روی ما داشته است؛ مردم کم درآمد، کارگران مزرعه، شهرهای کوچک و گروههای کوچکتر. شهرها یا مزرعه‌های بزرگ این مشکل را ندارند چون آنها پول عمیق‌تر کردن چاه‌های خود را دارند."

البته کمک‌هایی هم برای کسانی که توانایی عمیق تر کردن چاههای‌ خود را ندارند در نظر گرفته شده است. ایالت کالیفرنیا به عنوان بخشی از برنامه مبارزه با بلایای طبیعی، مخازن آب در اختیار خانواده ها و مزارع قرار می‌دهد.

ماریا مارکز یکی از ساکنان این منطقه است که به لطف سیستم لوله کشی و مخازن آب می‌تواند نوه‌های خود را حمام ببرد. او به عنوان مالک، واجد شرایط دریافت مخزنی بزرگ بوده که بیرون از خانه‌اش مستقر شده و به شستشو کمک می‌کند. این مخزن هر دوشنبه پر می‌شود. همچنین بطری‌های آب برای نوشیدن و آشپزی هم در ختیار مارکز قرار می‌گیرد. تمامی هزینه‌های این کمکها از بودجه ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری مبارزه با بلایای طبیعی پرداخت می‌شود که ۳۸ میلیون دلار آن مربوط به مخازن و آب‌های آشامیدنی است.

مارکز و دخترانش امکان نقل مکان از این خانه را هم ندارند، چرا که فکر می‌کنند کسی برای خرید خانه بدون آب رقم منصفانه‌ای پیشنهاد نخواهد داد. برای همین او با کمک موسسه‌ای غیرانتفاعی سعی دارد همراه با دیگر همسایگانش یک شرکت کوچک توزیع آب تاسیس کند. آنها در نظر دارند با کمک منابع مالی یک چاه عمیقتر برابر اوکیویل حفاری کنند. البته این طرح بسیار بلندپروازانه است و نیازمند بودجه ای دو میلیون دلاری که تقریبا دو سال هم طول خواهد کشید.

حتی اگر خشکسالی به زودی به پایان برسد، این پروژه با کمک به ذخیره آب مورد نیاز، با ساکنان منطقه اوکیویل کمک می‌کند تا همچنان در شهر مورد علاقه خود زندگی کنند.

XS
SM
MD
LG