لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدید تحریم «حماس» را تصویب کرد


کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی به منظور تحریم گروه حماس فلسطینی‌ها در نوار غزه تصویب کرد.

صاحب نظران در اینکه حمایت جمهوری اسلامی ایران موجب شده که حماس توانسته در یک دهه گذشته در نوار غزه در قدرت بمان، اتفاق نظر دارند.

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه ۲۴ در جریان تصویب این طرح گفت کهایران تأمین کنندهء هزاران راکتی است که حماس و جهاد اسلامی فلسطینی در اختیار دارند و به کندن تونلهای ترور ادامه می‌دهند.

این تونلها در مرز نوار غزه با اسرائیل قرار داشت و تقریباً دو هفته پیش اسرائیل بخشی از آنرا که در داخل خاکش قرار گرفته بود، منفجر کرد.

حماس حتی مسئول کشته شدن شماری آمریکائی قلمداد شده است و به نظر قانونگذاران آمریکا آنها هم مانند حامیان خود در چارچوب اخلاق رفتار نمی‌کنند.

به گفته یکی از اعضای کنگره آمریکا، حماس یک سازمان تروریستی و مسئول حملات بیشمار علیه اسرائیل و کشته شدن حداقل ۲۵ آمریکائیست. حماس زیر حمایت ترکیه، ایران و قطر است؛کنفدراسیونی که اخلاقیات نمی‌شناسد.

از اینرو، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌خواهد علیه حماس و حامیان آن تحریمهائی وضع شود.

اد رویس گفت: «این گروه تروریستی با وقاحت احترامی برای فلسطینی‌ها که می‌گوید نماینده آنانست قائل نیست... و در مواقع درگیری کاملاً با نقض قوانین بین المللی از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

جو ویلسون از ایالت کارولینای جنوبی یکی از افرادیست که در تهیه لایحه نقش قابل توجهی داشته است.

او نیز در این باره گفت: «با وضع و اعمال تحریم‌های قوی و مستقیم علیه حماس و اقدامات آن، می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم جان غیرنظامیان بیگناه نجات داده می‌شود.»

اعضای کمیته از هر دو حزب، یکی پس از دیگری نظر مثبتشان را در مورد این لایحه ابراز کردند.

با تصویب این لایحه در کمیته امور خارجی مرحله بعدی ارائه در صحن مجلس نمایندگان خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG