لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

حامیان مقابله با گرمایش جهانی در واشنگتن راهپیمایی کردند


هزاران نفر از شهروندان آمریکا که خواستار همگامی دولت دونالد ترامپ با جامعه بين‌المللی در جهت حفظ محيط زيست و جلوگيری از عوامل مؤثر بر تغييرات آب و هوایی کره زمين هستند، در پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، اين راه پیمائی که روز شنبه نهم اردیبهشت با عنوان «جنبش مردمی آب و هوايی» برگزار شد دستاورد تلاش حدود ۵۰ گروه، نهاد، و تشکيلات طرفدار محيط زيست، چندين اتحاديۀ تجاری، و گروه های مدافع حقوق اقليت ها در سراسر آمريکا بود.

سازمان دهندگان راهپیمائی روز شنبه را بدان جهت برگزیدند که با صدمين روز ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، چهل و پنجمین رئيس جمهوری آمريکا بوده است و پیام آنها را در سطح گسترده‌تری به اطلاع او نیز می‌رساند.

حضور تشکيلات غيرمحيط زيستی در اين رویداد از آن رو بوده است که در کنار بحران جوی کره زمين، مشکلات مهم اقتصادی و اجتماعی ديگری هم مانند لزوم افزايش سطح حداقل دستمزد و نابرابری‌های اجتماعی وجود دارد که به باور اين گروه ها، دولت ترامپ باید به آنها توجه بیشتری داشته باشد.

مورا کولی، از باشگاه سيرا که در این راهپیمایی شرکت کرد به صدای آمریکا گفت: «اين ائتلاف در چند سال گذشته خيلی رشد کرده و بزرگتر شده است. چندين اتحاديه کارگری هم با ما همکاری دارند که به نظرم خيلی جالب است. چندين تشکيلات ديگر مانند «رنگ تغيير» هم که تمرکز اصلی‌شان روی مسائل حقوق مدنی‌ست به ما پيوسته‌اند.»

در راهپيمايی قبلی جنبش مردمی آب و هوايی در سال ۲۰۱۴ در شهر نيويورک صدها هزار نفر شرکت داشتند.

در راهپيمايی روز شنبه در شهر واشنگتن دی سی، شرکت کنندگان از مقابل ساختمان کنگره به طرف کاخ سفيد حرکت کردند. راهپيمايی‌های دیگری نیز در دیگر شهرهای آمریکا برگزار شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG