لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

برگزاری هفتمین دور مذاکرات استراتژیک آمریکا و چین در واشنگتن


برگزاری هفتمین دور مذاکرات استراتژیک آمریکا و چین در واشنگتن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

هفتمين دور مذاکرات استراتژيک آمريکا و چين در سطح ديپلمات های ارشد دو کشور دومين روز خود را در شهر واشنگتن طی می کند.

وزارت امور خارجه آمريکا هفته جاری را هفته ای بزرگ در مناسبات دو کشور توصيف کرده و می گويد دو طرف علاوه بر رايزنی در مورد مسائل اقتصادی و نظامی و ملاحظات سايبری، برای ايجاد هماهنگی در مواضع خود نسبت به ايران، عراق، کره شمالی و افغانستان گفت و گو های بی پرده و عميق در پيش دارند.

صدها ديپلمات ارشد چين برای انجام هفتمين دور مذاکرات سالانه خود با آمريکا در واشنگتن به سر می برند.

بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا، روزهای سه شنبه و چهارشنبه، ۲۲ و ۲۳ ژوئن، آقای کری وزير خارجه آمریکا و آقای لو، وزير خزانه داری، ميزبانی هفتمين دوره گفت و گوهای اقتصادی و استراتژيک با چین را بر عهده دارند.

مذاکرات روز سه‌شنبه ۲۳ ژوئن عمدتاً برمسائل اقتصادی، چون پیمان سرمايه گذاری‌های دو جانبه تمرکز دارد. ديپلمات‌های حاضر در مذاکرات می‌گويند، موانع زيادی برای امضای اين پيمان وجود دارد و بطور کلی معلوم نيست بتواند تا پايان دوران رياست جمهوری آقای اوباما نهايی شود.

نخستين روز نشست به بررسی مسائل استراتژيک امنيتی و دشوار تنش‌های آبی، امنيت سايبری، مناسبات ارتش با ارتش، دفاع موشکی، هسته‌ای و فضايی اختصاص داشت.

قرار است در جلسه روز سوم، موضع دو کشور نسبت به کره شمالی، ايران، افغانستان، عراق و سوريه مورد بررسی قرار گيرد.

شينهوا، خبرگزاری رسمی چين نوشت که دو طرف گرچه درگير مذاکراتی عميق و پيچيده اند، اما امکان همکاری و اعتماد سازی و تقويت مناسبات دو طرف وجود دارد.

مقام‌های آمريکايی نيز معتقدند، اين نشست زمينه خوبی برای ديدار ماه سپتامبر شی جين پينگ، رئيس جمهوری چين از آمريکا فراهم می کند.

XS
SM
MD
LG