لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

نخستین موزه ملی آفریقایی تباران آمریکا در واشنگتن دی سی گشایش یافت


نخستین موزه ملی تاریخ و فرهنگ آفریقایی تباران آمریکایی با حضور رئیس جمهوری آمریکا، در واشنگتن دی سی گشایش یافت.

باراک اوباما که به همراه همسرش میشل روز شنبه سوم مهر در مراسم گشایش این موزه شرکت کرد، در سخنرانی خود گفت که این موزه روایتگر داستان ملت آمریکاست، نه فقط آفریقایی تباران.

او گفت: «این موزه تاریخ سیاه پوستان این کشور را به تصویر می کشد؛ مبارزات آنها، رنج‌هایی که طی دو قرن بردگی متحمل شده‌اند و جنبش‌های مدنی آنان را.»

آقای اوباما اضافه کرد: «ما آمریکائیان به درستی داستان مردان بزرگی را بازگو کردیم که این کشور را بنا نهادند، ارتش را در جنگ ها هدایت کردند و در سالن های کنگره و راهروهای قدرت مناظره کردند. اما اغلب ما داستان میلیون ها نفر دیگر را نادیده انگاشتیم یا فراموش کردیم. کسانی که آنها نیز در بنای این کشور دست داشتند.»

موزه ملی تاریخ و فرهنگ آفریقایی تباران در مجموعه موزه های اسمیتسونیون و در محوطه بناهای ملی اطراف کنگره آمریکا ساخته شده است.

جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در مراسم گشایش این موزه حضور یافت و سخنرانی کرد نیز گفت که جای این موزه در این محوطه خالی بود.

در مراسم گشایش موزه، گروهی از هنرمندان آفریقایی تبار نیز به سخنرانی پرداختند از جمله آپرا وینفری، چهره تلویزیونی و ویل اسمیت، بازیگر سینما.

این موزه ملی با گرد آوردن ۳۶ هزارقطعه اشیاء تاریخی، به زندگی، تاریخ ، فرهنگ و دستاوردهای سیاهپوستان آمریکا می‌پردازد.

کالاهایی که برای خریدن بردگان مورد استفاده قرار می‌گرفت، قطاری که سیاه وسفید را از هم جدا می‌کرد، و اتومبیل کروکی متعلق به چاک بری خواننده، ترانه سرا و گیتاریست سیاه پوست آمریکایی از جمله اشیای جمع آوری شده در این موزه است.

مجسمه‌ها و نقاشی‌های این موزه به دو قرن اسارت و استثمار سیاهپوستان آفریقا بدست سفید پوستان اشاره دارد و همچنین تفرقه‌نژادی که تا پیروزی جنبش حقوق مدنی در سال ۱۹۶۰ ادامه یافت.

ایجاد موزه ملی تاریخ و فرهنگ آفریقایی تباران آمریکا ابتدا در سال ۱۹۱۵ توسط گروهی از سربازان قدیمی جنگ‌های داخلی پیشنهاد شده بود که به فراموشی سپرده شد.

XS
SM
MD
LG