لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۳۱

چين در آستانۀ نشست گروه ۲۰ پيام های ضد و نقيض در مورد ارزش برابری يوآن اعلام کرد


در آستانه تشکيل اجلاس دو روزه ۲۰ کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان-- اختصاراً گروه ۲۰، آمريکا، اتحاديه اروپا، و صندوق بين المللی پول، چين را سخت تحت فشار گذاشته اند تا ارزش برابری يوآن واحد ارزی خود را افزايش دهد. در همين رابطه روز شنبه چين يک هفته پيش از اجلاس گروه ۲۰ در تورونتوی کانادا اعلام کرد که بتدريج ارزش برابری يوآن را شناور خواهد ساخت که اين امر بيدرنگ با استقبال صندوق بين المللی پول و پرزيدنت باراک اوباما روبرو شد و رهبر آمريکا اين اقدام را بسيار سازنده خواند.

اما با اينحال يک روز پس از اعلام اين خبر روز يکشنبه در بيانيۀ متضادی، بانک مرکزی چين اعلام کرد که ارزش برابری يوآن متناسب و متوازن است، و چين در نظر ندارد در ارزش برابری واحد ارزی خود که در ۲ سال گذشته نسبت به دلار آمريکا ثابت مانده است، تغيير عمده ای بوجود آورد. بانک مرکزی چين همچنين افزود که از اين به بعد ارزش برابری يوآن تنها به دلار آمريکا وابسته نخواهد بود، بلکه بر سبدی از ارزهای معتبر و عمده جهان تکيه خواهد کرد.

در خبری ديگر وزير اقتصاد يونان که در نمايشگاه جهانی شانگهای در چين شرکت کرده است، بمنظور کمک به اقتصاد بحران زدۀ يونان تلاش می کند ميزان سرمايه گذاری چين را در صنايع کشتی سازی، کشتيرانی، توريسم، و بازرگانی کشور خويش، افزايش دهد.

خانم روکا کاتسلی وزير اقتصاد يونان می گويد که آن کشور همکاريهای مهمی را با دولت و شرکتهای چينی آغاز کرده است و چين در حال حاضر در يونان، بويژه در فنآوری اطلاعات کامپيوتری، حضور گسترده ای دارد.

سفر خانم کاتسلی در پی ديدار معاون نخست وزير چين از آتن که به امضاء قراردادهای متعددی در زمينه های ساختمانی و کشتی سازی به ارزش ۴ ميليارد و ۲۱۰ ميليون دلار دست يافت، صورت می گيرد.

XS
SM
MD
LG