لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

آمريکا و کره جنوبی تلاش می کنند توافق اقتصادی سال ۲۰۰۷ را به مرحله اجرايی برسانند


آمريکا و کره جنوبی تلاش می کنند توافق اقتصادی سال ۲۰۰۷ را به مرحله اجرايی برسانند
آمريکا و کره جنوبی تلاش می کنند توافق اقتصادی سال ۲۰۰۷ را به مرحله اجرايی برسانند

مقامات بازرگانی دو کشور آمريکا و کره جنوبی روز سه شنبه گفتگوهای متوقف شده تجاری بمنظور دستيابی به توافقی در مورد صنايع اتوموبيل و گوشت گاو را دنبال کردند. تغيير دولت در هر دو کشور بهمراه رکود اقتصادی حاکم بر جهان، موجب شده است تا توافق امضاء شده در سال ۲۰۰۷ ميان دو کشور هنوز از سوی قانونگذاران، مورد تأئيد واقع نشود.

پرزيدنت اوباما در يازدهم نوامبر برای شرکت در گردهمايی سران کشورهای صنعتی گروه ۲۰ به سئول پايتخت کرۀ جنوبی سفر می کند. انتظار می رود مذاکرات ميان دو کشور پس از انتخابات ميان دوره ای در آمريکا از الويت بالاتری، پيدا کند.

کمپانی اتوموبيل سازی فورد در مخالفت با توافقنامۀ امضاء شده ميان دو کشور می گويد «اين امر موجب سرازير شدن واردات اتوموبيل های ساخت کره به آمريکا خواهد شد بدون اينکه امکانی برای افزايش فروش اتوموبيل های ساخت آمريکا در کرۀ جنوبی فراهم شده باشد.»

مخالفت فورد وضع دشواری را برای دولت پرزيدنت اوباما بوجود آورده است زيرا اين شرکت تنها کمپانی در صنعت اتوموبيل سازی آمريکاست که در سال گذشته تکفل دولت فدرال را برای حل مشکلات اقتصادی خود نپذيرفت.

معامله توافق شده در زمان پرزيدنت بوش تعرفۀ گمرکی بر روی اتوموبيل های ساخت کرۀ جنوبی يکی از مهمترين صادر کنندگان اتوموبيل به آمريکا را حذف می کند. و اين در حاليست که فورد و ديگر شرکتهای آمريکايی سازنده اتوموبيل سهمی کمتر از ۵ درصد در صادرات اتوموبيل به کرۀ جنوبی دارند.

مسألۀ ديگر صادرات گوشت گاو از آمريکا به کرۀ جنوبی ست که آن کشور بخاطر نگرانی از بابت بيماری جنون گاوی تنها اجازه می دهد گوشت گاوهای ۳۰ ماهه و يا جوانتر به آن کشور وارد شود.

اتومبيلهای فورد و فرآورده های گوشت گاو آمريکا هر دو از حمايت سندی لوين و مکس بوکاس، دو رئيس کميتۀ دموکرات که تجارت در قلمرو قدرت آنهاست، برخوردارند. در همين ارتباط جان دينگِل، نمايندۀ دموکرات از ايالت ميشيگان، روز دوشنبه مدير عامل شرکت هيوندا در آمريکا را بخاطر اظهاراتش دربارۀ توليدات آن شرکت در آمريکا که گفته بود اتومبيل های هيوندای ساخت آمريکا از ديگر اتوموبيل های آمريکايی، آمريکايی ترند -- زيرا در اين کشور ساخته می شوند -- به باد انتقاد گرفت.

شبکۀ تلويزيونی سی ان ان در برنامه ای به نقل از جان کارفيک، مدير عامل هيوندا، اعلام کرد که هيوندا سه نمونه از پرفروش ترين اتوموبيل های خود را در آمريکا می سازد در حاليکه پرفروش ترين اتوموبيل فورد، در مکزيک ساخته می شود.

XS
SM
MD
LG