لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

گزارش: کنگره آمريکا اجرای کامل تحريمها را مورد تأکيد قرار می دهد


دو عضو متنفذ کنگره آمريکا طی نامه ای به پرزيدنت اوباما خواستار اعمال و اجرای تام و تمام قانون تحريم فراگير ايران شدند که اول ژوئيه با امضای رييس جمهوری به قانون تبديل شد.

مارک کرک و ران کلاين، رؤسای کارگروه دو حزبی ايران در کنگره، توجه رييس جمهوری آمريکا را به گزارش های حاکی از نقض قانون جديد تحريم ايران جلب می کنند.

قانونگذاران می نويسند به رغم گزارش های اميدوارکننده حاکی از خروج داوطلبانه شرکت های خارجی از بازار انرژی ايران اما به نظر می رسد شماری از شرکت ها نظير لوک اويل، شرکت نفتی عظيم روسيه، کماکان به ارائه ی بنزين و فرآورده های نفتی به ايران، ادامه می دهند.

در همين حال در ايران رييس بانک مرکزی خواستار کاهش ميزان واردات شده است تا توليد داخلی تقويت شود. و اين در حالی است که ايران با تحريمهای بين المللی شديدتر و سخت تر در ارتباط با برنامه هسته ای دست و پنجه نرم ميکند. چهار دور تحريمهای شورای امنيت سازمان ملل متحد و تنبيهات جداگانه وضع شده از سوی ايالات متحده و متحدان اروپايی آمريکا بر پيکره اقتصاد ايران ضربه وارد آورده است و ايران در حال حاضر در مبارزه با تورم و بيکاری گرفتار شده است. به گزارش روزنامه ايران در روز سه شنبه محمود بهمنی، رييس بانک مرکزی ايران، گفت که کشور بايستی واردات را تنها به مايحتاج، محدود کند، تا اين امر به افزايش توليد داخلی کمک کند و از خروج بيشتر اسکناس از کشور جلوگيری به عمل آورد.

اما به گزارش خبرگزاری رسمی کويت آن کشور در مورد وجود نيروگاه هسته ای جديد ايران در سوی مخالف در خليج فارس از نظر ايمنی و احتمال پيآمدهای يک نشت احتمالی ابراز نگرانی کرده است. کويت نزديکترين کشور به نيروگاه هسته ای ساخت روسيه در بوشهر در ايران است. اين در حالی است که کارشناسان ايرانی روز شنبه گذشته کار سوخت گذاری در آن نيروگاه را آغاز کردند و ايالات متحده نيز اعلام داشت که به دليل نظارت از سوی روسيه و مشارکت آن کشور، خطر گسترش هسته ای در آن نيروگاه غيرنظامی وجود ندارد. با اين حال شماری از اعضای پارلمان کويت از دولت خود خواسته اند که عليه هر گونه حادثه ای در اين نخستين نيروگاه هسته ای ايران تدابير احتياط آميز را در نظر داشته باشند. در اين ميان رامين مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ايران روز سه شنبه گفت که نيروگاه بوشهر منطبق با معيارهای بالا است و به گفته وی از مُهر تأييد آژانس بين المللی انرژی هسته ای برخوردار است.

اما در همسايگی شمالی ايران به گزارش روزنامه مليت چاپ ترکيه آنکارا در نظر دارد نام ايران را از فهرست کشورهايی که ترکيه آنها را تهديد عليه امنيت ملی خود محسوب ميکند خارج کند. اين اقدام نشانه ای ديگر از گرم شدن روابط ترکيه و جمهوری اسلامی ايران تلقی ميشود.

XS
SM
MD
LG