لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

معاون وزير انرژی آمريکا تفاهم نامه «یک، دو، سه» را مورد ستايش قرار داد


معاون وزير انرژی آمريکا تفاهم نامه «یک، دو، سه» را مورد ستايش قرار داد
معاون وزير انرژی آمريکا تفاهم نامه «یک، دو، سه» را مورد ستايش قرار داد

«دانیل پونه من،» معاون وزیر انرژی آمریکا، می گوید، چارچوب جدید پیمان اتمی میان مسکو و واشنگتن، علاوه بر تعمیق همکاریها میان دو کشور، به عدم گسترش تسلیحات هسته ای نیز کمک می کند.

دنیل پومن در مصاحبه ای در مسکو گفت: «چارچوب موسوم به «یک، دو، سه،» تفاهم نامه ای امضاء شده میان مسکو و واشنگتن برای بررسی چگونگی استفاده راکتورهای روسی از اورانیوم کمتر غنی شده است.»

معاون وزیر انرژی آمریکا اضافه می کند: «موافقتنامه یک، دو، سه، یک چارچوب است. این موافقتنامه به روسیه و آمریکا اجازه می دهد، اول همکاریهای خود در خصوص عدم گسترش تسلیحات و امنیت اتمی را عمیق تر کرده و فرصت ها را برای همکاری در این زمینه به سطح بالاتری ارتقاء دهند. دوم، همکاری در تولید الکتریسته از طریق نیروی اتم را افزایش دهند. و سوم، مراودات اقتصادی بیشتر بين دو طرف ممکن شود.»

در مورد اثر تفاهم نامه جدید اتمی میان روسیه و آمریکا بر عدم گسترش تسلیحات هسته ای می گويد: «اگر بتوانیم تهدید ناشی از گسترش تسلیحات اتمی از جانب ایران را با همکاری سایر کشورها، از جمله روسیه، بر طرف کنیم، چارچوب بسیار خوبی خواهد بود. تفاهم نامه «یک، دو، سه» قابلیت های مسکو و واشنگتن را به وادار کردن ایران به تمکین از تعهدات امنیتی در مورد صنایع اتمی خود، ارتقاء می دهد.»

معاون وزارت انرژی آمریکا ضمنا بر تداوم سیاست آمریکا در خصوص استفاده صلح آمیز ایران از انرژی اتمی تاکید کرد و گفت آنچه کشور متبوع وی و اکثر اعضای جامعه بین المللی با آن مخالفند، عهدشکنی تهران در تبعیت از الزامات امنیتی درسایت های اتمی آن کشور است.

XS
SM
MD
LG