لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

گفتگوهای پيروان اديان مختلف در دانشگاه های آمريکا


گفتگوهای پيروان اديان مختلف در دانشگاه های آمريکا
گفتگوهای پيروان اديان مختلف در دانشگاه های آمريکا

رفتن به دانشگاه به جوانان اين فرصت را می دهد که با ايده ها و باورهای ديگرآشنا شوند. دانشجويان در دانشگاه های آمريکا از اين فرصت برای گفتگو در مورد دين و کيش خود استفاده می کنند.

در حالی که در دانشگاه های آمريکا دانشجويان در معرض عقايد و باورهای مختلف قرار می گيرند اما رهبران و مشاوران مذهبی می گويند بيشتر اين دانشجويان در باور به دين و اعتقاد خود، استوار می مانند.

در دانشگاه کاتوليک واشنگتن، شمار دانشجويان از ساير اديان از جمله مسلمانان، افزايش می يابد. حرکتی که دانشجويان مسيحی نيز از آن استقبال می کنند.

رييس دانشکده اديان دانشگاه استنفورد می گويد: دانشجويان اين روزها ديد روشن و بازی نسبت به يکديگر دارند. مهيج ترين بخش اين است که دانشجويان ياد می گيرند به حرف های همديگر گوش کنند و با سنت های ديگران آشنا شوند.

در حالی که برخی دانشجويان فقط به مراسم مذهبی خودشان می پردازند، گروهی نيز هستند که مايلند فرهنگ و باورهای دينی خود را با ديگران در ميان بگذارند.

عمر باجوا، مشاور دينی دانشجويان مسلمان دانشگاه ييل، می گويد: در عصری که دينداری در کنار سکولاريسم افزايش می يابد تنش ها و موضوع گفتگوها، در کجاست؟ اينجاست که سئوال های مشترکی مطرح می شود.

آيا بحث در کلاس و سئوال در مورد باور و سنت های مختلف می تواند ايمان و اعتقاد دانشجو را به چالش کشد؟

خاخام پاتريشيا کارلين نيومن، معاون دانشکده اديان دانشگاه استنفورد، می گويد: آيا به زير سئوال بردن اين باورها باعث عميق تر شدن ايمان و اعتقاد، يا بی اعتقادی می شود؟ تجربه من اين است که کسانی که به سنت های دينی خود معتقدند پس از گفتگو با ساير اديان و باور ها در می يابند که دين و سنتشان بسيار با ارزش است.

برنامه های خدماتی بين اديان مختلف چه در دانشگاه چه در ساير نهادهای اجتماعی، و نيز گفتگو، دانشجويان را در سراسر کشور، به يکديگر نزديکتر کرده است.

طاهره احمد، از مشاوران مذهبی دانشگاه نورت وسترن، می گويد: آنچه من در دانشگاه مشاهده کردم اين است که دانشجويان با اعتقاد های مختلف بدون اينکه دين خود را عوض کنند به يکديگر نزديک می شوند، و در حالی که می گويند من يک مسلمانم، يا مسيحی ام، يا يهوديم؛ به گونه ای تعادل می رسند؛ ما همه دست به دست يکديگر ميدهيم، تا دنيا را جای بهتری کنيم.

معلمان و مشاوران مذهبی دانشجويان می گويند آشنايی با ساير اديان و سنت های وابسته به آن، باعث می شود جوانان در دين خود به رشد و تکامل برسند.

XS
SM
MD
LG