لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

عمليات جدی و پيچيده برای تأمين امنيت در بندرهای آمريکا


عمليات جدی و پيچيده برای تأمين امنيت در بندرهای آمريکا
عمليات جدی و پيچيده برای تأمين امنيت در بندرهای آمريکا

ميليون ها کانتينر از نقاط مختلف جهان هر ساله از طريق بنادر آمريکا وارد اين کشور می شود. در يک دهه اخير تهديد احتمالی که ممکن است از طريق بندرها متوجه آمريکا باشد، شدت يافته است.

روزانه هزاران کانتينر با محموله های گوناگون از طريق بندرهای شلوغ غرب آمريکا وارد اين کشور می شود. جان هولمز، از مسئولان بندر لس آنجلس، می گويد: مسأله امنيت تا ١٠ سال پيش نيز جز اولويت های مسئولان بنادر آمريکا محسوب نمی شد. حتی حصار، چراغ و يا علامتی نمی ديديد. فقط يک محيط خيلی باز بود و بخش عمده توجه ما بر عبور کانتينرها متمرکز بود.

اما بعد از حمله های ١١ سپتامبر به آمريکا، شرايط بندرهای اين کشور تفاوت بسياری کرد؛ از آنجايی که اکثر واردات آمريکا از طريق اين بنادر صورت می گيرد، بندرها به هدف های احتمالی برای حمله تبديل شدند. تک تک کانتينرها بررسی می شود. هر محموله ای که از کشتی خارج می شود از درون دستگاه رديابی مواد راديو اکتيو، عبور می کند.

اکنون گشت های امنيتی به طور مرتب بندر لس آنجلس را زير نظر دارند و بندرهای آمريکايی به طور کلی به دستگاه های پيشرفته رديابی بمب، رد يابی مواد شيميايی و يا سلاح های بيولوژيکی مجهز هستند.

به فاصله چند کيلومتری بندر لس آنجلس، مايکل مک مالن، از مسئولان بندر لانگ بيچ که دومين بندر شلوغ آمريکا محسوب می شود، به صدای آمريکا توضيح می دهد که چگونه از اين اتاق، شرايط امنيتی اين بندر تحت نظر قرار دارد. آقای مک مالن می گويد: اکثر اقدام های امنيتی که امروزه صورت می گيرد تقريباً در فضايی مجازی است.

اين مسئول بندر لانگ بيچ می گويد به جز صدها دوربين کار گذاشته شده، ردياب های دريايی، تمام کشتی هايی را که در شعاع يازده کيلومتری بندر قرار دارند، زير نظر دارند. مسؤلان شرايط امنيتی اين بندر را از اين اتاق تحت نظر دارند و می توانند تهديد های احتمالی را به پليس اطلاع دهند.

به گفته آقای هولمز، خليج ها در هر نقطه ای در جهان آسيب پذير هستند، برای مثال او به حمله سال ٢٠٠۸ به بمبئی در هندوستان اشاره می کند که از طريق آب، صورت گرفت.

مايکل مک مالن می گويد: بنادر ديگر ممکن است اندکی متفاوت باشند اما همه ما سعی در انجام کاری بسيار مشابه داريم. به همين دليل بنادر آمريکايی تازه ترين يافته های تکنولوژيهای امنيتی خود را با بندرها در نقاط مختلف جهان، از آمريکای لاتين گرفته تا آسيا در ميان می گذارند. برای مثال خليج لس آنجلس سال گذشته ميزبان يک نشست امنيتی بود که نمايندگان کشورهای مختلف از جمله چين، کره و اسرائيل در آن حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG