لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

آمریکا به مبارزه با دزدی دریایی کمک می کند


یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در جدید ترین اقدام نیروهای آمریکا و جامعه بین المللی برای نبرد با دزدی دریایی در آبهای نزدیک شاخ آفریقا، ۱۱ ماهیگیر ایرانی که در دریای عرب به گروگان گرفته شده بودند را آزاد کردند.

ماهیگیران و قایق آنها، المولائی، بیش از ۴۵ روز در اسارت اتباع سومالی هایی بودند که قایق را بزور تسخیر کردند با این امید که از آن برای فریب دادن کشتی های تجارتی و توقیف آنها به منظور باجگیری استفاده کنند.

تیمی از پرسنل نظامی آمریکا پس از دریافت پیام کمک از خدمه قایق ماهیگیری، وارد آن شد. دزدان دریایی بدون مقاومت تسلیم شدند و در حالی که مقامات در باره گزینه های مجازات آنها با شرکای بین المللی رایزنی می کنند، این افراد را در بازداشت نگه داشته اند. به خدمه قایق المولائی دارو، آب و غذا داده شد و آنها سپس رهسپار ایران شدند.

این رویداد بار دیگر بر پای بندی قاطع آمریکا به تضمین آزادی کشتیرانی در سراسر جهان، و نیز به همکاری ایالات متحده با ملت های دیگر برای نبرد با دزدان دریایی که از سومالی عمل می کنند، مهر تاکید می گذارد.

آمریکا از سال ٢٠٠٩ به عنوان بخشی از گروه تماس سازمان ملل متحد برای مبارزه با دزدی دریایی در ساحل سومالی، با ۷۰ کشور و سازمان بین المللی کار کرده است.

هماهنگ کردن گشت های دریایی که بیش از ۳۰٠ کشور از آن ها برای حفاظت از کشتی ها در یکی از شلوغ ترین خطوط کشتیرانی حمایت می کنند ، وظیفه اصلی گروه است.

این گروه همچنین با شرکت های کشتیرانی برای بهبود امنیت کشتی ها، کمک به دولت های سومالی و کشورهای دیگر در منطقه برای نبرد با دزدی دریایی، و برهم زدن شبکه های مالی که دزدان از آنها برای تامین هزینه عملیات خود استفاده می کنند، همکاری دارد.

در حالی که حضور کشتی های نیروی دریایی آمریکا در منطقه آزادی دریاها را پیش می برد و از فعالیت های بازرگانی حفاظت می کند، اما تا زمانی که ثبات در سومالی برقرار نشود، معضل دزدی دریایی حل نخواهد شد.

آمریکا برای رسیدن به این هدف به حمایت از روند صلح جیبوتی، دولت انتقالی فدرال سومالی و دیگر سازمان های محلی و منطقه ای که همین هدف را پیگیری می کنند، ادامه می دهد.


XS
SM
MD
LG