لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

چالش آمريکا در بهبود روابط با پاکستان


چالش آمريکا در بهبود روابط با پاکستان
چالش آمريکا در بهبود روابط با پاکستان

پاکستان مرز با افغانستان را بر روی نيروهای تدارکاتی ناتو مسدود کرده است. اين اقدام موجب گرفتار شدن هزاران راننده کاميون، در اين منطقه مرزی شده است. با اين حال، اين رانندگان و شرکت هايی که با استفاده از اين کاميون ها در اين مسير تجاری پرمنفعت در گذشته فعاليت کرده اند، از تصميم اسلام آباد که در واکنش به کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی از سوی ناتو صورت گرفت، پشتيبانی می کنند.

رانندگانی که در مرز با افغانستان گرفتار شده اند، با در نظر گرفتن روحيه ضدآمريکايی در پاکستان واقعاً تقاضايی برای بازگشايی اين منطقه مرزی ندارند. حتی، حمايت آن ها از اين اقدام، خشم مردم پاکستان را از حملات ناتو عليه سربازان پاکستانی نشان می دهد و نشانگر چالشی است که آمريکا در بهبود روابط با پاکستان با آن مواجه است. روابطی که برای آينده خاتمه جنگ در افغانستان اساسی است. ۴۰ درصد سوخت، لباس، خودرو و ديگر لوازم غيرنظامی از اين مسير تدارکاتی عبور می کند. اين شرايط، دشواری های بسياری را برای رانندگان و يا صاحبان کاميون ها، به وجود آورده است.

يکی از رانندگان می گويد: ما به علت مسدود بودن مسير تدارکاتی ناتو، روزانه ۵۱۰ دلار برای هزينه غذا و اقامت در اين پست مرزی، متحمل می شويم.

دولت پاکستان حتی با مدنظر قرار دادن آن هايی که به روابط ديرينه اسلام آباد با واشنگتن انتقاد می کنند، از آمريکا خواست پايگاه هوايی خود را که برای هواپيماهای بدون سرنشين استفاده می شود، تخليه کند. پاکستان همچنين کنفرانس آينده افغانستان در بُن را تحريم کرد.

پاکستان برای کمک به آمريکا نياز دارد و نمی تواند در انزوا به سر برد، واشنگتن نيز برای ايجاد ثبات در افغانستان به پاکستان نياز دارد.

مقام های ناتو می گويند، ذخيره تدارکاتی نيروی های ائتلاف در افغانستان برای ماه ها دوام خواهد داشت.

نيروهای ائتلاف در چند سال اخير از اتکا به مسير ورودی به افغانستان که از خاک پاکستان عبور می کند، کاسته اند و عملاً مسيرهای ديگری از طريق آسيای ميانه توسعه داده اند. ناتو می تواند اين راه ها را توسعه دهد، اما لازم است به روسيه اتکا کند، آن هم زمانی که روابط با مسکو دچار فشارهای فزاينده بوده است.

XS
SM
MD
LG