لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

ديدار مارک گروسمن با مقامات پاکستان


ديدار مارک گروسمن با مقامات پاکستان
ديدار مارک گروسمن با مقامات پاکستان

نماينده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان با نخست وزير و وزير امور خارجه پاکستان در اسلام آباد ديدار کرد. دراين ديدارها مناسبات دو کشور که در ماه های اخير تنش آلود شده است، مورد بررسی قرارگرفت.

مارک گروسمن، نماينده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان در اسلام آباد، بر تعهد آمريکا و پاکستان در ادامه گفتگوها تاکيد کرد.

آقای گروسمن گفت: من و وزير امور خارجه پاکستان و همکارانش و همچنين سفير آمريکا و همکارانمان در خصوص چگونگی ادامه گفتگوها در آينده و ادامه همکاری بين دو کشور تبادل نظر کرديم. من مطمئنم دوطرف می توانند به همکاری در آينده متعهد باشند و اين همکاری موفقيت آميز، خواهد بود.

ديدار آقای گروسمن از پاکستان در شرايطی صورت می گيرد که تنش های بين دو کشور پس از عمليات کشتن بن لادن، رهبر القاعده، در نزديکی يک قرارگاه نظامی در اسلام آباد، توسط آمريکا در روز دوم ماه مه سال جاری، شدت بيشتری يافت.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه گفت: آمريکا در تلاش برای ايجاد ثبات در افغانستان، هيچ راه ديگری جز همکاری با پاکستان نداشت.

حنا ربانی کهر، وزير امور خارجه پاکستان، اظهار اميدواری کرد همکاری بين دو کشور به نحو سازنده ای ادامه يابد و افزود: ما کلاً در ارتباط با روابط دوجانبه، وقايع منطقه، نقش تعريف شده پاکستان در منطقه، تبادل نظر کرديم و بر تلاش مشترک در برقراری همکاری دو جانبه و ارتقای اين همکاری به نحو سازنده، گفتگو کرديم.

ساعاتی قبل از ورود آقای گرسمن به اسلام آباد، در حمله يک جنگنده بدون سرنشين که گفته می شود آمريکايی بود، يکی از نزديکان فرمانده گروه آشوب گران حقانی در منطقه وزيرستان شمالی در پاکستان کشته شد. آمريکا ادعا می کند، پاکستان به گروه آشوبگر حقانی در حمله به مواضع نيروهای امنيتی افغانستان و ناتو، از جمله، حمله سيزدهم سپتامبر سال جاری به سفارت آمريکا در کابل، کمک می کند. پاکستان قاطعانه اين ادعا را رد می کند.

XS
SM
MD
LG