لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

آصف علی زرداری و جان کری در مورد وضعيت پاکستان هشدار می دهند


مقامهای پاکستانی و آمريکايی از جامعه بين المللی درخواست کرده اند برای پيشگيری از سوء استفاده افراط گرايان، از وضعيت نابسامان آن کشور به کمک سيل زدگان بشتابند. آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان و جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، روز پنجشنبه پس از بازديد از مناطق سيلزده هشدار دادند، شبه نظاميان اسلام گرا ممکن است از محروميت و دلسردی سيلزدگان، به نفع خود استفاده کنند.

مقامهای سازمان ملل متحد از افزايش تعداد قربانيان سيل اخير پاکستان خبر داده اند.

مانوئل بِسلِر، سرپرست دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد تعداد سيلزدگان پاکستان که نياز شديد به کمکهای امدادی دارند از شش ميليون به هشت ميليون نفر، افزايش يافته است.

سه هفته پيش امواج لجام گسيخته يک سيل بی سابقه در منطقه چترال در شمال پاکستان خانه های مردم، جاده ها، پلها، درختان، احشام، و هر آنچه که بر سر راهشان بود با خود بردند.

اين سيل چهار پل و همه راههای ارتباطی منطقه چترال را از بين برده و ارتباط ۱۰ روستا را به کلی از بقيه منطقه قطع کرده است.

صدها نفر از ساکنان منطقه به بلنديهای دوردست، ارتفاعاتی که از ديرباز مأمن شاهينها و يوزپلنگهای کمياب بوده، رانده شده اند.

شير محمد، از نظاميان بازنشسته پاکستان سه شنبه گذشته به خبرگزاری رويترز گفت «ما مشکل غذا داريم. ما روغن برای پخت و پز نداريم، نه چای داريم و نه سوخت. خودتان می بينيد که پلها همه از بين رفته اند. سيل آنها را برده است. روستاييان بايد کيلومترها از شيب کوه بالا بروند تا به بازار برسند. در کل منطقه نه بيمارستانی وجود دارد و نه هيچ مرکز درمانی ديگری.»

در همين حال، جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، و آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، روز پنجشنبه پس از بازديد از مناطق سيلزده پاکستان هشدار دادند که شبه نظاميان اسلام گرا ممکن است از ضعف و محروميت سيلزدگان به نفع خود استفاده کنند.

سناتور کری گفت ايالات متحده کمک مالی خود را به پاکستان از ۹۰ ميليون به ۱۵۰ ميليون دلار، افزايش خواهد داد.

انتظار می رود اين خبر توسط هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در جلسه ويژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شود.

در همين حال آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، نيز ضمن هشدار نسبت به احتمال فعال شدن نيروهای منفی برای پر کردن خلاء جاری در کشور گفت «پر واضح است وقتی ۲۰ ميليون نفر از مردم پراکنده شده اند، ۲۰ ميليون آواره و گرسنه اند، هر کمکی از دستمان برآيد برايشان انجام می دهيم. در چنين شرايطی امکان فعاليت نيروهای منفی وجود دارد.»

XS
SM
MD
LG