لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

گزارش: مناسبات آمريکا و پاکستان


گزارش: مناسبات آمريکا و پاکستان
گزارش: مناسبات آمريکا و پاکستان

دولت آمريکا همکاری ميان واشنگتن و اسلام آباد را بنفع دو کشور ميداند. انتشار گزارشی از دستگيری شماری از شهروندان پاکستانی که برای سی آی ای، سازمان اطلاعات آمريکا، خبرچينی ميکردند واکنشهای شديد و متفاوتی در آمريکا در پی داشته است. قانونگذاران آمريکا می خواهند بدانند چرا واشنتکن بايد ميلياردها دلار به پاکستان کمک کند در حاليکه اسلام آباد برضد اين کشور عمل ميکند. دولت پرزيدنت اوباما کماکان معتقد است پاکستان و آمريکا به يگديگر نياز دارند.

دولت آمريکا ميگويد نبايد فقط اختلافات بين دو دولت را ديد همکاريهايی هم بوده که نتيجه مثبت داده است. مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويد: ما بايد اختلافات را حل کنيم زيرا موفقيتهای بسياری نيز داشته ايم.» سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اذعان دارد که چالشهايی در روابط واشنگتن-اسلام آباد وجود دارد اما دو کشور به يکديگر نياز دارند چرا که در کوتاه و بلند مدت بنفع هر دو کشور است. اين واکنشی بود به زير سؤال رفتن همکاری بين دو دولت چرا که روزنامه نيويورک تايمز چهارشنبه گزارش داد که دولت پاکستان چندين شهروند پاکستانی را که برای سی آی ای آمريکا در مورد اسامه بن لادن خبرچينی ميکردند، دستگير کرده است.

اعضای کنگره آمريکا که کمکهای ۲ ميليارد دلاری هر ساله واشنگتن به اسلام آباد را تصويب ميکنند انتظار دارند دولت پاکستان همکاری نزديک با واشنگتن در مورد مبارزه با گروههای تروريستی در آنکشور داشته باشد. سناتور دموکرات پتريک لی هی در جلسه ای از وزير دفاع آمريکا توضيح خواست که «تا کی آمريکا بايد از دولتی که به واشنگتن دروغ ميگويد حمايت کند.» رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، در پاسخ گفت: «بر اساس ۲۷ سال سابقه در سی آی ای و چهار سال و نيم در سمت کنونی ام بايد بگويم اکثر دولتها به يکديگر دروغ ميگويند. اين دنيای واقعيست که ما با آن سرو کار داريم.»

روزنامه نيويورک تايمز بنقل از مقامات آمريکا نوشته بود که در ميان دستگير شدگان يک سرهنگ پاکستانی نيز بوده است. اطلاعات داده شده به سيا که منجر به حمله به محل سکونت بن لادن شد به اين سرهنگ نسبت داده شده است. اما پاکستان ميگويد افسری در ميان بازداشتيها نيست. ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، اين که مقاله در مورد دستگيری يکی از افسران آن نيرو به اتهام همکاری با سی ای ای است را رد کرده و «کاملا بی اساس» خوانده است. بر اساس مقاله نيويورک تايمز، پزشک بازداشت شده ارتش پاکستان مدت ها همسايه اسامه بن لادن در ابت آباد آن کشور بوده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روابط آمريکا و پاکستان را پيچيده توصيف کرده اما ميگويد همکاری ضدتروريسم دو کشور برای منافع آمريکا حياتی است.

رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا به کميته فرعی تخصيص بودجه سنای آمريکا نسبت به قطع همکاری با پاکستان با توجه به همجواری با افغانستان به قانونگذاران اين کشور هشدار داد.. مايک مولن گفت: «بنظر من حمايت از آن قسمت از جهان تا جائيکه تغييرات لازم صورت گيرد هدفيست که بايد ادامه دهيم. با توجه به اينکه پاکستان کشوريست که زرادخانه هسته ای دارد و در جوار کشور ديگريست که برای خود تهديد ميداند دير يا زود ما ناچار خواهيم شد دوباره به منطقه بازگرديم.»

XS
SM
MD
LG