لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۸

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد نيجر، ليبی، ترکيه و اسراييل


اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد نيجر، ليبی، ترکيه و اسراييل
اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد نيجر، ليبی، ترکيه و اسراييل

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت، آمريکا از نيجر خواسته است، مقام های ارشد رژيم قذافی را که به نظر می رسد وارد آن کشور شده اند، بازداشت کند. او همچنين روابط بين دو متحد آمريکا، ترکيه و اسراييل، را نگران کننده خواند.

ويکتوريا نالَند از نيجر خواست مقام های ارشد رژيم قذافی را که گفته می شود از ليبی وارد آن کشور شده اند، بازداشت کند. خانم نالند گفت: سفير ما در نيجر با مقام های نيجری در خصوص ورود اعضای رژيم قذافی به آن کشور، گفتگو کرده است. ظاهراً کاروانی حامل برخی از اعضای رژيم قذافی وارد آن کشور شده است. اما فکر نمی کنيم خود قذافی در اين کاروان باشد. ما قوياً از مقامات نيجر خواسته ايم، هر عضوی از رژيم قذافی را که قرار است محاکمه شود، بازداشت کنند. سلاح های آن ها را ضبط کنند و هرگونه اموال دولت ليبی، شامل، پول، جواهرات و غيره را مصادره کنند و مطمئن شوند، اين اموال به مردم ليبی باز گردد. ما همچنين از نيجر خواسته ايم در خصوص بازگرداندن اشخاصی که شورای ملی انتقالی ليبی می خواهد محاکمه کند، با دولت موقت ليبی همکاری کند.

خانم نالند در ارتباط با تيرگی روابط ترکيه و اسراييل به خبرنگاران گفت: ما نگرانيم. ما ماه ها تلاش کرديم متحدمان ترکيه و متحدمان اسراييل روابط دو جانبه خود را تقويت کنند و بهبود بخشند. ما هنوز معتقديم، احيای روابط خوبی که دو کشور داشتند، به نفع طرفين است و ما برای رسيدن به اين هدف با هر دو کشور همکاری می کنيم. اما وضعيت روابط امروز دو کشور نگران کننده است.

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، روز سه شنبه گفت نيروی دريايی آن کشور ممکن است سيستم مراقبتی خود را در شرق دريای مديترانه مستقر کند، زيرا اسراييل از عذرخواهی برای کشتار سال قبل در جريان حمله به کشتی کمک رسانی به نوار غزه، سر باز زده است.

اسراييل از کشته شدن ۹ فعال فلسطينی در اين حمله اظهار تاسف کرده است، اما از عذرخواهی در اين ارتباط سر باز زده است.

XS
SM
MD
LG