لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۹

ميچل پيش از ديدار با عباس حمايت آمريکا را از تأسيس يک کشور مستقل فلسطينی مورد تأييد قرار داد


جورج ميچل فرستادۀ ويژۀ آمريکا در امور خاورميانه روز جمعه پيش از ديدار با محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، خواستِ فلسطينيان برای دستيابی به استقلال را مورد تاييد قرار داد.

آقای ميچل در شهر رام الله در کرانه غربی رود اردن به خبرنگاران گفت «ايالات متحده خود را در تعهد کادر رهبری تشکيلات خودگردان فلسطينی برای تأسيس يک کشور پايدار و مستقلِ فلسطينی با قلمروِ يکپارچه -- جايی که مردم فلسطينی بتوانند برای سرنوشت خود تصميم بگيرند، شريک می داند.»

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا و بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل بر سر شهرک سازی اسراييل در کرانه غربی تحت اشغال که فلسطينيان آنجا را برای کشورشان می خواهند، اختلاف نظر دارند. محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی اعلام کرده است تا زمانی که شهرک سازی ها متوقف نشوند، فلسطينيان به گفت وگوها که در دسامبر سال ۲۰۰۸ متوقف شده است، ادامه نخواهند داد.

فرستادۀ ويژه آمريکا در امور خاورميانه در بخش ديگری از اظهارات خود گفت «ايالات متحده خود را به برقراری صلح جامع در خاورميانه متعهد می داند، صلحی که سرانجام به ايجاد دو کشور اسراييل و فلسطين جامۀ عمل بپوشاند -- دو کشوری که مردمش بتوانند در صلح و امنيت زندگی کنند و فردای بهتری را برای فرزندانشان بخواهند.»

جورج ميچل در يکسال گذشته بارها از منطقه ديدن کرده است بدون آنکه موفقيتی در مورد از سرگيری گفت وگو ها ميان فلسطينيان و اسراييل که در ۱۶ ماه اخير متوقف مانده است، به دست آيد.

شرط فلسطينی ها برای بازگشت به مذاکرات، توقف کامل شهرک سازی هاست اما اسراييل چنين درخواستی را رد کرده است. نتانياهو نخست وزير اسراييل روز پنجشنبه گفت تل آويو شهرک سازی در اورشليم شرقی را متوقف نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG