لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

گزارش: گفتگوهای جرج میچل با رهبران اسراییل و فلسطینیان همچنان ادامه دارد


گزارش: گفتگوهای جرج میچل با رهبران اسراییل و فلسطینیان همچنان ادامه دارد
گزارش: گفتگوهای جرج میچل با رهبران اسراییل و فلسطینیان همچنان ادامه دارد

در حالی که نگرانی ها از شکست مذاکرات صلح خاورمیانه رو به افزایش است، جرج میچل، نماینده ایالات متحده در امور صلح خاورمیانه، همچنان برای برقراری صلح در خاورمیانه، تلاش می کند.

مذاکرات روز پنجشنبه جرج میچل با محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطینیان، بدون نتیجه پایان یافت. جرج میچل روز جمعه بار دیگر در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، نيز به گفتگو نشست. آقای نتانیاهو در آغاز گفتگو اعلام کرد که مایل است گفتگو با محمود عباس و جورج میچل را برای رسیدن به صلح، ادامه دهد.

در همين حال بنیامین نتانیاهو توقف ده ماهه احداث شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن را تمدید نکرده است و محمود عباس تهدید کرده است که گفتگو های صلح را که با تلاش ایالات متحده انجام می شود، ترک خواهد کرد.

صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینی، پس از نشست جرج میچل و محمود عباس بار دیگر از اسراییل خواست شهرک سازی ها را متوقف کند و ابراز امیدواری کرد که گفتگو ها با کمک جرج میچل، به نتیجه برسد.

آقای میچل اظهار داشت روند صلح و گفتگو ها با مشکلات و موانعی همراه است از جمله کسانی که مایل به صلح در خاورمیانه نیستند، با اعمال خشونت تلاش می کنند مانع از به نتیجه رسیدن گفتگوها شوند. با اين حال نماینده ایالات متحده در امور صلح خاورمیانه افزود برغم این مشکلات گفتگو های صلح همچنان، ادامه خواهد داشت.

در همین حال بدنبال تلاش جهانی برای برقراری صلح در خاورمیانه، کاترین اشتون، ريیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه وارد خاورمیانه شد تا با رهبران فلسطینیان و اسراییل به گفتگو بنشیند. خانم اشتون قبل از ملاقات با بنیامین نتانیاهو، با محمود عباس به گفتگو نشست.

انتظار می رود محمود عباس تصمیم نهایی خود به ادامه گفتگو های صلح را روز چهارشنبه در گردهمایی وزرای خارجه اتحادیه عرب که در قاهره صورت می گیرد، اعلام کند.

یکی از نتایج اولین دور جدید مذاکرات مستقیم نتانیاهو و عباس که با تلاش آمریکا برگزار شد اين است که رهبران اسرايیل و فلسطینيان چارچوبی را برای توافقِ صلحی دائمی، تعیین می کنند.

به گفته جرج میچل، برای صلح خاورمیانه، آقایان نتانیاهو و عباس، هر دو اذعان دارند که مشکلاتی عدیده پیش روست اما قصد دارند، با ایجاد جو اعتماد و اطمینان جهت تحقق صلح میان دو دشمن دیرینه، گام بردارند.

از سوی ديگر به گزارش خبرگزاری فرانسه برنامه سفر منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، به مصر به تعويق افتاده است.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه خبر داد تعويق برنامه سفر آقای متکی احتمالاً به خاطر سخنان انتقادآميز وی در مورد نقش برخی از رهبران عرب در ارتباط با از سر گيری مذاکرات مستقيم صلح ميان اسراييل و فلسطينيان در واشنگتن، صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بيانيه وزارت امور خارجه مصر گزارش داد که مسؤل دفتر منافع ايران در قاهره به وزارت امور خارجه مصر فراخوانده شده است تا در زمينه مطالب انتقادآميزی که طرح آنها به منوچهر متکی نسبت داده شده است، توضیح دهد.

وزارت امور خارجه مصر به اين ديپلمات ايرانی اطلاع داده است که به دليل اين رويداد جلسه روز دوشنبه ايران، مصر، و کوبا، اعضای جنبش غير متعهد، به تعويق افتاده است.

وزارت امور خارجه مصر بطور مشخص توضيح نداده است اين تصمیم به کدام بخش از سخنان منوچهر متکی، مربوط می شود.

XS
SM
MD
LG