لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

آمريکا: شورای ملی انتقالی لیبی صدايی معتبر برای مردم آن کشور است


آمريکا: شورای ملی انتقالی لیبی صدايی معتبر برای مردم آن کشور است
آمريکا: شورای ملی انتقالی لیبی صدايی معتبر برای مردم آن کشور است

تلويزيون دولتی ليبی يک پيام صوتی از معمر قذافی پخش کرده است که در آن او به مردم کشورش اطمينان می دهد زنده است و در مکانی بسر می برد که بمب های ناتو نمی توانند به او برسند.

پيام قذافی شامگاه جمعه و پس از آن پخش شد که وزير امور خارجه ايتاليا گفت گزارش های تاييد نشده حاکی است معمر قذافی، رهبر ليبی، در پی هفته ها حملات هوايی ناتو «احتمالاً» مجروح شده است.

فرانکو فراتينی روز جمعه به خبرنگاران گفت جيوانی مارتينلی، اسقف کاتوليک در طرابلس، به او اطلاع داد که قذافی احتمالا مجروح شده و از شهر فرار کرده است.

يک سخنگوی دولت ليبی اين گزارش را رد کرد و آنرا «بی اساس» ناميد.

در واشنگتن، پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، برای بحث در باره عمليات جاری ناتو در ليبی با آندرس فوگ راسموسن، دبير کل ناتو، گفت و گو کرد.

در همين حال تام دانيلون، مشاور امنيت ملی آمريکا، روز جمعه پس از ديدار با نمايندگان شورای ملی انتقالی لیبی و رهبر آن محمود جبرييل گفت که آنها صدايی معتبر و مشروع برای مردم ليبی هستند؛ با اين وجود هنوز آمريکا به شورا رسميت کامل ديپلماتيک نداده است.

قرار است نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، امروز، شنبه، با محمود جبرييل، رهبر شورای انتقال ملی ليبی، ديدار کند

روز پنجشنبه نيز بريتانيا از اپوزيسيون ليبی دعوت کرد دفتری در لندن باز کند.

وزير دارايی و نفت شورا پس از اين ملاقات به صدای آمريکا گفت رهبری اپوزيسيون از کمک آمريکا قدردانی می کند، اما خواهان شناسايی سياسی و دسترسی به دارايی های مسدود شده دولت قذافی است.

گروه همچنين خواستار دريافت تسليحات پيشرفته تر و تدارکات اوليه، مانند غذا، دارو و سوخت است.

در اين ميان، دادستان دادگاه بين المللی جنايی گفت او هفته آينده احکام دستگيری سه ليبيايی را که مسؤل جنايت عليه بشريت در ليبی شناخته می شوند صادر خواهد کرد.

لوئيس مورنو - اوکامپو در بيانيه خود در روز جمعه اسامی مظنونين را فاش نساخت، اما انتظار می رود معمر قذافی، رهبر ليبی، در رأس فهرست قرار داشته باشد.

دادستان گفت تحقيقگران پس از ۳۰ ماموريت به ۱۱ کشور، بيش از ۵۰ مصاحبه و بررسی ويديوها و عکس هايی که «حملات گسترده و سيستماتيک» نيروهای امنيتی به شهروندان ليبی را نشان می دهد، »مدارک قاطع زيادی» جمع کرده اند.

از ماه فوريه، نيروهای قذافی سرگرم سرکوب بی رحمانه معترضين بوده اند.

ناتو قطعنامه شورای امنيت برای حفاظت از غير نظاميان، ايجاد منطقه پرواز ممنوع و تحريم تسليحاتی عليه ليبی را اجرا می کند.

XS
SM
MD
LG