لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

سازمان ملل از کوسوو و صربستان خواستار اجتناب از خشونت شد


سازمان ملل از کوسوو و صربستان خواستار اجتناب از خشونت شد
سازمان ملل از کوسوو و صربستان خواستار اجتناب از خشونت شد

رابرت سورِنسن، معاون هئيت سازمان ملل متحد در امور کوسوو، از طرفين درگير در مناقشه مرزی در کوسوو خواست آرامش خود را حفظ کنند و از خشونت، اجتناب کنند.

معاون هئيت سازمان ملل متحد در امور کوسوو روز جمعه با هدف کاهش تنش ها از مواضع سازمان پيمان آتلانتيک شمالی - ناتو - و مواضع صرب ها در منطقه مرزی مورد مناقشه در شمال کوسوو ديدن کرد. آقای سونسن گفت: بسيار مهم است مردم آرامش خود را حفظ کنند. از خشونت اجتناب کنند. اين مهمترين قدم در حال حاضر است.

رابرت سورنسن بر حضور مامورين قضايی گمرک اتحاديه اروپا تاکيد کرد و گفت اين مامورين در حال انجام وظيفه خود هستند.

نيروهای حافظ صلح ناتو در کوسوو روز جمعه در يک اقدام ناگهانی مامورين گمرک صرب ها را از سنگرهايی که در منطقه مرزی پرتنش شمال مستقر کرده بودند، عقب راندند. پيشتر در درگيری مرزی بين کوسوو و صرب ها ده ها تن زخمی شدند.

ده ها نيروی نظامی آمريکايی ناتو در امور کوسوو صرب های محلی را از منطقه مورد درگيری دور ساختند و محدوده مرزی تحت کنترل ناتو در مرز جارينجه را به ۴۰۰ متر گسترش دادند. صرب های محلی با استقرار کاميون های سنگين، کمی دورتر از نيروهای ناتو، جاده بين کوسوو و صربستان را مسدود کردند.

دولت کوسوو می خواهد حضور مجدد خود را در منطقه بی قانون شمال آن کشور تثبيت کند. منطقه ای که ۶۰ هزار صرب کوسوو در آن زندگی می کنند و هنوز به بلگراد وفادارند.

کوسوو که اکثر جمعيت آن آلبانيايی هستند، در گذشته يکی از استان های صربستان بود که پس از گذراندن جنگ های سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ ميلادی، و پس از سال ها استقرار نيروهای سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۸ استقلال يافت.

روز شانزدهم ماه جاری، کوسوو با پشتيبانی ناتو و پليس قضايی اتحاديه اروپا دو منطقه مرزی در شمال آن کشور را که در گذشته کارکنان آن ها صرب بودند، تحت کنترل گرفت. وزير کشور کوسوو می گويد با همکاری پليس اتحاديه اروپا و نيروهای ناتو، کنترل کامل مناطق مرزی را در دست خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG