لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

آمريکا و کره جنوبی در مورد وضع تحريم های جديد عليه کره شمالی رايزنی کردند


مقام های آمريکايی و کره جنوبی روز دوشنبه درباره اعمال تحريم های جديد عليه کره شمالی، گفت و گو کردند.

رابرت آينهورن، مشاور ارشد وزارت خارجه آمريکا در کنترل و منع گسترش توليد تسليحات، تنها دو هفته پس از آنکه هيلاری کلينتون اعلام کرد که واشنگتن تحريم های تازه ای در قبال کره شمالی اعمال خواهد کرد، به سئول رفته است.

خانم کلينتون در سخنان خود گفت که مجازات های تازه شامل، خريد و فروش هرگونه کالای مرتبط با فعاليت های هسته ای کره شمالی، خواهد بود. اين تحريم ها همچنين واردات اجناس لوکس برای طبقات مرفه آن کشور را نيز دربر می گيرد.

رابرت آينهورن می گويد هدف اين تحريم ها نا اميد ساختن مقام های کره شمالی از اقدام های تحريک آميز و ترغيب آنان به کنار گذاشتن فعاليتهای هسته ای است. آقای آينهورن گفت «اين تحريم ها منجر به ايجاد انگيزه قوی در رهبران کره شمالی خواهد شد تا دست از اقدامات سؤء و شيطنت آميز خود بردارند.»

مشاور ارشد وزارت خارجه آمريکا علاوه بر کره شمالی در باره هدف اين فشارها و تحريم برايران نيز اشاره کرد. آقای آينهورن گفت «هدف از چالشهای پيش رو افزايش فشار بين المللی بر دو دولت کره شمالی و ايران است تا منافع ملی خود را ارج نهند و به تعهدات بين المللی خود در منع توليد و استفاده از سلاح هسته ای پايبند بمانند.»

دانيل گليزر معاون امور ضد تروريسم وزارت خزانه داری آمريکا در اين سفر سه روزه رابرت آينهورن را همراهی می کند.

آنها روز سه شنبه پس از ديدار با مقام های کره جنوبی رهسپار توکيو خواهند شد تا در اين باره با مقام های ژاپنی نيز رايزنی کنند. همزمان با اقامت آنان در سئول گروه های کوچکی از طرفداران کره شمالی در جلوی ساختمان وزارت خارجه کره جنوبی در سئول گرد آمده و برقراری تحريم عليه کره شمالی را ناعادلانه و بی اثر خواندند. اين در حاليست که هنوز اطلاعات دقيقی از زمان و چگونگی اعمال اين تحريم ها منتشر نشده است.

از سوی ديگر وزير امور خارجه کره شمالی نيز روز دوشنبه به ديدار همتای اندونزيايی خود در جاکارتا رفت. پس از اين ديدار وزير امور خارجه اندونزی به خبرنگاران گفت علاوه بر فعاليتهای هسته ای کره شمالی موضوع غرق ناوچه جنگی چيونان متعلق به کره جنوبی و اتهامی که در اين زمينه عليه کره شمالی مطرح است يکی از موضوعهای گفتگوی سران دو کشور بوده است.

XS
SM
MD
LG