لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

آمريکا: جامعه بين المللی بايد در برابر اقدام تحريک آميز کره شمالی موضع محکمی بگيرد


سئول و واشنگتن از پيونگ يانگ خواسته اند به جای اقدامهای تحريک آميز پاسخگوی عمل خود درغرق رزمناو چئونان باشد. کره شمالی بشدت هرنوع دست داشتن درغرق چئونان را انکار می کند.

کورت کمپبل مدير کل وزارت امور خارجۀ آمريکا در امور آسيای خاوری و اقيانوس آرام در ديدار از سئول و گفتگو با وزير امور خارجه کره جنوبی بی هيچ ترديدی پيونگ يانگ را مسئول غرق رزمناو قلمداد کرد و گفت «ما عميقا براين باوريم که در مورد علت غرق چئونان کمترين ترديدی وجود ندارد. عامل آشکار اين ماجرا هم کره شمالی است.»

«لی يونگ - جون» قائم مقام وزير امور خارجه کره جنوبی نيز در کنفرانس خبری مشترک برموضع قاطع کشور متبوع خود همراه با آمريکا در برابرپيونگ يانگ، تاکيد کرد که «هر دو طرف بر موضع قاطع و مشترک و استراتژی واحد در مسائل مختلف مربوط به غرق چئونان تأکيد دوباره می گذارند. بويژه طرف آمريکايی که برپشتيبانی قاطع خود پافشاری داشته و موضوع غرق رزمناو را امر مهمی می داند و اقدامهای شديدی را در اين مورد بعمل خواهد آورد. واشنگتن همچنين بر حمايت محکم خود از موضع سئول و سياستهای کره جنوبی دراين بحران تأکيد دارد.»

کورت کمپبل از جامعه جهانی نيز خواستار موضع گيری محکمی در برابر کره شمالی شد و گفت «جامعه بين المللی بايد در برابر اين اقدام تحريک آميز موضع محکمی بگيرد. اين يکی از مسائلی بود که به تفصيل درباره آن گفتگو کرديم. ما در فرستادن پيامی شفاف به پيونگ يانگ و تأکيد بر اتحادمان و اينکه چنان اقدامی تا چه حد غيرقابل قبول است، روشن عمل کرده ايم. اين امر متارکه را نيز زير سوال می برد.» کورت کمپبل گفت واشنگتن در نشان دادن واکنشی مناسب و مسؤلانه در برابر کره شمالی و در کنار سئول ايستاده است.

دو کشور در نظر دارند رزمايش مشترک دريايی در همان محل که رزمناو چئونان غرق شد اجرا کنند اما هنوز تاريخ آن را اعلام نکرده اند.

کره جنوبی ضمن اتخاذ اقدامهای تنبيهی عليه همسايه شمالی ازآن کشور به شورای امنيت شکايت کرده است و پيونگ يانگ تهديد کرده است که هرنوع اقدامی از اين دست را با حمله نظامی پاسخ خواهد داد و مناسبات خود با کره جنوبی را قطع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG