لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

خبرهای ضد و نقيض اقتصادی در کانون توجه مطبوعات آمريکا


خبرهای ضد و نقيض اقتصادی در کانون توجه مطبوعات آمريکا
خبرهای ضد و نقيض اقتصادی در کانون توجه مطبوعات آمريکا

در آستانه انتشار گزارش ماهانه دولت آمريکا در زمينه مسأله بيکاری در ايالات متحده، دو گزارش جديد از طرف مؤسسات خصوصی نشان می دهد هر چند تحولاتی در بخشهای اتومبيل سازی آغاز شده، اما بازار کار، کماکان راکد است.

مسأله بيکاری در آمريکا تصويری دردناک است که با هر گزارش مثبت رنگ می گيرد و به تکاپو در می آيد، و يک گزارش نا اميد کننده، کدر و بی رنگش می کند.

گزارش روز چهارشنبه مؤسسه آماری «ای دی پی» در آمريکا نشان می دهد وضعيت کار و استخدام در بخشهای خصوصی از آنچه تصور می شد، بهتر است. تنها در ماه سپتامبر ۹۱ هزار شغل جديد عمدتاً در بخش خصوصی ايجاد شده است.

اما گزارش ديگری از طرف مؤسسه منابع مديريت مدعی است که رشد ضعيفی آنهم فقط در بخشهای خدماتی، ايجاد شده است. و بعد ناگهان اعلام می شود، که در همين بخشهای خدماتی عده ای کار خود را از دست خواهند داد.

بر اساس گزارش شرکت آماری چلنجر اند کريسمس، بسياری از کارفرمايان به ويژه بانک موسوم به «بنک آو امريکا» و ارتش قصد دارند تعداد زيادی از کارکنان خود را برکنار کنند.

شری کوپر، کارشناس ارشد اقتصادی مؤسسه «مالیبی ام او» در اين باره می گويد: مردم تا حد زيادی احساس نا امنی و ترس می کنند. مصرف کنندگان تمايلی به خريد ندارند و نمی خواهند پولشان را خرج کنند، سرمايه دارها نيز می بينند کاری از پيش نمی رود، بنابراين آنها کسی را استخدام نمی کنند. از همه بدتر اين است که فعاليت اقتصادی در خيلی از بخشها کلاً دارد، متوقف می شود. اما در بخشهای صنعتی و کارخانه ها هنوز کمی اميد وجود دارد.

از سوی ديگر، جيمز بل، سرپرست امور مربوط به مصرف کنندگان در کارخانه جنرال موتورز، تأييد می کند که از سال ۲۰۰۴ تا کنون، اين اولين بار است که هر سه کارخانه اتومبيل سازی شروع به سوددهی کرده اند.

XS
SM
MD
LG