لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

شورای امنيت تشديد فعاليتهای شهرک سازی اسراييل را محکوم کرد


شورای امنيت تشديد فعاليتهای شهرک سازی اسراييل را محکوم کرد
شورای امنيت تشديد فعاليتهای شهرک سازی اسراييل را محکوم کرد

شورای امنيت سازمان ملل متحد تشديد فعاليتهای شهرک سازی اسراييل را محکوم کرد. معاون دبير کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه به اعضای شورای امنيت گفت: همه شهرکهای فعلی به استناد نقشه راه صلح مغاير با قوانين بين المللی در زمينهای فلسطينيان ساخته شده اند.

اسکار فرناندز- تارانکو، معاون امور سياسی دبير کل سازمان ملل متحد، در جلسه روز سه شنبه شورای امنيت در مخالفت با ادامه فعاليتهای شهرک سازی اسراييل گفت: با نزديک شدن به پايان سال جاری، وضعيت صلح هنوز به طرز خطرناکی نامشخص و مبهم مانده است. ما نبايد بگذاريم اين فعاليتهای منفی جلوی اين روند را بگيرد. ما به اندازه کافی دردسر داريم.

اسراييل از اول هفته جاری برای تسريع در انجام برنامه شهرک سازی در ساحل غربی رود اردن، قرارداد احداث بيش از يک هزار دستگاه واحد مسکونی در اين شهرک را به مناقصه گذاشت. اسراييل از زمان به رسميت شناخته شدن استقلال فلسطينيان در سازمان ملل متحد به فعاليتهای شهرک سازی خود شتاب بيشتری داده است، اقدامی که بازگشت مجدد به مذاکرات صلح را بر هر دو طرف پيچيده تر کرده است. فلسطينيان بازگشت به ميز مذاکره صلح با اسراييل را مشروط به توقف کامل فعاليتهای شهرک سازی کرده اند.

دولت اسراييل ماه گذشته در واکنش به حمايت يونسکو از فلسطينيان اعلام کرد فعاليتهای شهرک سازی را تسريع خواهد کرد.

در پايان جلسه روز دوشنبه، نمايندگان چندين کشور در شورای امنيت، از جمله بريتانيا، فرانسه، آلمان، پرتغال، برزيل، هند، آفريقای جنوبی و لبنان از اسراييل خواستند از ادامه شهرک سازی، خودداری کند.

مارک ليال گرنت، سفير بريتانيا در شورای امنيت، گفت: اسراييل با اعلام اين تصميم، وقتی می گويد کار شهرک سازی در محدوده فلسطينيان، از جمله در شرق اورشليم را تسريع خواهد کرد، پيام مصيبت باری می فرستد.

ويتالی چورکين، سفير روسيه در سازمان ملل متحد، اعلام آمادگی کرد که روسيه به عضويت فلسطينيان در سازمان ملل رأی موافق، خواهد داد.

رياض منصور، سفير فلسطينيان در سازمان ملل متحد، در مصاحبه با روزنامه نگاران ضمن تقدير از حاميان فلسطينيان در شورای امنيت وعده داد که عدم انجام يک اقدام رسمی از طرف اعضای ۱۵ نفری شورای امنيت، خللی در زمينه تلاشهای فلسطينيان برای ورود به سازمان ملل متحد، بوجود نخواهد آورد.

XS
SM
MD
LG