لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

گزارش: سخنرانی نتانياهو در نيواورلئان توسط چند تن از معترضان يهودی – آمريکايی، دچار وقفه شد


گزارش: سخنرانی نتانياهو در نيواورلئان توسط چند تن از معترضان يهودی – آمريکايی، دچار وقفه شد
گزارش: سخنرانی نتانياهو در نيواورلئان توسط چند تن از معترضان يهودی – آمريکايی، دچار وقفه شد

سخنرانی روز دوشنبه بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، برای يک گروه برجسته يهودی آمريکايی در شهر نيواورلئان با اعتراض چند تن از معترضان يهودی – آمريکايی، دچار وقفه شد. سخنرانی آقای نتانياهو همان روزی صورت گرفت که دولت وی اعلام کرد: «ساخت صدها واحد مسکونی جديد در شرق اورشليم منطقه مورد اختلاف را ادامه خواهد داد.»

روز دوشنبه پنج تن از يهوديان آمريکايی و اسراييلی هنگام سخنرانی با پرچم هايی که در دست داشتند اعتراض خود را به ادامه ساخت شهرک های يهودی نشين توسط اسراييل، نشان دادند.

آقای نتانياهو پيشتر با بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، در مقر اين سازمان در نيويورک، ديدار کرده بود؛ هر دو با يکديگر دست دادند و مقابل دوربين رسانه ها، حاضر شدند.

نخست وزير اسراييل طی سخنانی در فدراسيون های يهودی در نيواورلئان، معترضان را به پيوستن به کسانی که معتقدند: «اسرائيل مقصر است تا زمانی که خلافش ثابت شود،» متهم کرد.

آقای نتانياهو گفت «بزرگترين بدنامی ما زمانی صورت می گيرد که يهوديان خود بر آن باور داشته باشند. چيزی که ما امروز شاهد آن بوديم.»

ديدار نخست وزير اسراييل در لحظه ای حساس در صلح خاورميانه صورت می گيرد، زمانی که ايالات متحده سخت در تلاش است تا اسراييل ازسرعت فعاليت های شهرک سازی بکاهد و فرصتی برای مذاکرات جديد صلح، به وجود آيد.

وزارت كشور اسراييل به دنبال تلاش برای نشان دادن نقش مهم مسکن سازی در اورشليم، گفت: «ساخت و ساز واقعی می تواند سال ها به طول انجامد. اما اعلام اين موضوع سفر آقای نتانياهو به آمريکا را که جهت مذاکره با مقامات ايالات متحده بر سر چگونگی احيای گفتگوهای صلح انجام شد، تحت الشعاع قرار داد.»

معترضان که اعضای موسسه رهبران جوانِ صدای يهوديان برای صلح بودند، در زمان های مختلف در جريان سخنرانی بنيامين نتانياهو در فدراسيون های يهودی، فرياد سر دادند.

در سخنرانی خود ، آقای نتانياهو گفت رهبران فلسطينی بايد «طرح پيش شرط» ها را متوقف کنند.

او گفت که اسراييل مشتاق است مذاکرات صلح را انجام دهد، اما اين مذاکرات به «اتلاف وقت و جر و بحث در مورد مسائل حاشيه ای معطوف می شود که به هيچ وجه در نقشه راه صلح تاثير گذار نيست.»

فلسطينيان ادعا می کنند که تمام ساختمان های اسراييل برای دولت آينده در سرزمين های آنها، غير قابل قبول است. آنها تهديد می کنند که مذاکرات صلحی را که دو ماه پيش دوباره آغاز شد، ترک خواهند کرد مگر اينکه اسراييل موافقت خود را با تجديد محدوديت های شهرک سازی، اعلام کند.

نخست وزير اسراييل همچنين بارها و بارها به نقش جمهوری اسلامی ايران در سخنرانی خود، اشاره کرد. آقای نتانياهو گفت «چشم انداز يک ايران مسلح به سلاح هسته ای بزرگترين خطر پيش روی اسراييل و جهان است.»

آقای نتانياهو، دولت اوباما را برای اعمال فشار از طريق تحريم هاعليه ايران ستود اما گفت که تهران برای توقف ساخت سلاح های هسته ای نياز به ترس از حمله نظامی دارد.

XS
SM
MD
LG