لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

جمهوری اسلامی ايران به دخالت در توطئه ترور در خاک آمريکا متهم شد


جمهوری اسلامی ايران به دخالت در توطئه ترور در خاک آمريکا متهم شد
جمهوری اسلامی ايران به دخالت در توطئه ترور در خاک آمريکا متهم شد

ايالات متحده عوامل دولت ايران را به دخالت در توطئه ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا، متهم کرده است.

اريک هولدر، وزير دادگستری آمريکا، روز سه شنبه نوزدهم مهر اعلام کرد، دو مرد ايرانی به توطئه قتل متهم شده اند، توطئه ای که توسط جناح های حکومت ايران پشتيبانی و حمايت می شده است.

اريک هولدر گفت: بر اساس اين دادخواست، ماهيت توطئه محرز است، از ايران هدايت و پشتيبانی می شده، نقض آشکار قوانين بين المللی و ايالات متحده و خلاف کنوانسيونی است که به موجب آن ديپلماتها از مصونيت جانی برخوردار هستند.

بر اساس اين کيفرخواست، اين دو ايرانی با بمبگذاری در يکی از رستوران های شهر واشنگتن دی سی، قصد ترور عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در آمريکا، را داشته اند. مقام های آمريکايی می گويند، اين دو تن در زمينه توطئه های ديگر، از جمله حمله به سفارتخانه های اسراييل و عربستان سعودی در واشنگتن دی سی نيز با يکديگر گفتگو کرده بودند.

مقام های آمريکايی می گويند، يکی از اين مظنون ها، منصور ارباب سيار، ايرانی تبار با گذرنامه آمريکايی، اواخر ماه گذشته در فرودگاه جان اف کندی نيويورک، بازداشت شد. نفر دوم، غلام شکوری، عضو نيروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران است.

وزير دادگستری آمريکا می گويد، سپاه پاسداران ايران در توطئه های ترور در سراسر جهان دست دارد.

اريک هولدر در مورد ارباب سيار می گويد، وی به اين اتهام ها اعتراف کرده و در مورد نقش دولت ايران در اين توطئه، اطلاعات ارزشمندی در اختيار آمريکا گذاشته است.

وزير دادگستری آمريکا گفت: آمريکا جدا از اينکه اين افراد را به دليل نقش شان در اين توطئه مقصر می داند، دولت ايران را هم به خاطر اينگونه عملکردها پاسخگو می داند.

اما سخنگوی محمود احمدی نژاد اين اتهامات را کذب محض و بی اساس خوانده است.

ايالات متحده اين دو نفر و ساير افراد مرتبط با اين عمليات را مورد تحريم قرار داده است. پاتريک کلاسون، مدير مرکز پژوهشی و کارشناس ايران در انستيتو واشنگتن، می گويد: جای تأسف است که مشتی ديوانه بر ايران حکومت می کنند.

آقای کلاسون افزود: اگر اين مساله صحت داشته باشد که ايرانی ها برای خريد وسايل ترور يک مقام برجسته سعودی به مکزيک رفته بودند، وقتی مقام های آمريکايی هشدار می دهند که مواظب فعاليت های غيرقانونی اين ايراني ها باشيد، بيشتر دولت های جهان بايد توجه خود را در اين مورد متمرکز کنند و مراقب باشند.

تحليلگران ديگری نظير «آنتونی کردزمن» از مرکز مطالعات بين المللی و استراتژيک نيز هشدار می دهد که: قدر مسلم اين است که ما می دانيم در اين عمليات دست کم يکی از مقام های دولت ايران دست داشته است و من فکر می کنم ما بايد کمی تحمل داشته باشيم. خيلی راحت می شود فراتر از واقعيت ها حرکت کرد، اما در مقابل، اين کار خيلی هم خطرناک است.

منصور ارباب سيار در روز نهم مهر برای مدت کوتاهی به دادگاه منهتن انتقال يافت و در آنجا ضمن تعيين يک وکيل مدافع برای او، قرار شد در بازداشت بماند.

XS
SM
MD
LG