لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

انتقال آخرين پايگاه نظامی آمريکا در عراق


انتقال آخرين پايگاه نظامی آمريکا در عراق
انتقال آخرين پايگاه نظامی آمريکا در عراق

کنترل آخرين پايگاه نظامی آمريکا در عراق روز سه شنبه به دست نيروهای عراقی سپرده شد. پايگاه اکو در ديوانيه، آخرين پايگاه نظامی آمريکا در منطقه «ميان رودان» يا «بين النهرين» بود.

روز چهارشنبه بعد از امضای اسناد مربوط به انتقال کنترل پايگاه اکو - آخرين مرکز استقرار نيروهای نظامی آمريکا در عراق - اين پايگاه در ديوانيه در منطقه جغرافيايی بين النهرين، بطور کامل در اختيار نيروهای عراقی، قرار گرفت.

به اعتقاد مقامات نظامی آمريکايی، نيروهای عراقی هنوز چالشهای زيادی در پيش دارند، اما قادر به حفظ و بهبود وضعيت امنيتی خود، خواهند بود.

خروج نيروهای آمريکايی پس از ۹ سال جنگ از عراق، يکی از بزرگترين جا به جايی های نظامی در تاريخ به شمار می رود. بر اساس محاسبه کارشناسان لجستيکی در ابتدای جنگ، ۳ ميليون ادوات و تجهيزات نظامی از هواپيما و هليکوپتر و تانک گرفته تا کامپيوترهای لپ تاپ و چراغ، به عراق منتقل شد.

طبق توافقنامه امنيتی عراق و آمريکا، تا آخر سال جاری، تقريباً همه تجهيزات و نيروهای نظامی آمريکا، به جز حدود ۲۰۰ نفر که حفاظت از سفارت آمريکا را بر عهده خواهند داشت، بايد از عراق خارج شوند.

رييس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه با شرکت در مراسم استقبال از سربازان تازه برگشته از عراق در پايگاه نظامی فورت براگ در کارولينای شمالی، پايان جنگ ۹ ساله عراق را اعلام کرد.

نخستين کاروان سربازان آمريکايی ۹ سال پيش، از اين پايگاه به عراق اعزام شدند. اوباما در اين مراسم گفت: جنگ عراق بزودی به تاريخ خواهد پيوست، اما خدمات شما به نسلها تعلق دارد.

رييس جمهوری آمريکا با پرداختن به جنبه انسانی جنگ گفت، اين جنگ بازتاب شجاعت و از خودگذشتگی های نيروهای آمريکايی است که اکنون در حال بازگشت به وطن هستند.

وی به خاطر آورد که در زمان شروع جنگ، او سناتور ايالت ايلينوی بود و جنگ عراق در مدت اين ۹ سال فراز و نشيبهای زيادی داشته است.

XS
SM
MD
LG