لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

نقش تازه آمريکا در عراق


نقش تازه آمريکا در عراق
نقش تازه آمريکا در عراق

با خروج نيروهای نظامی آمريکا از عراق، نقش ايالات متحده در اين کشور تغيير خواهد کرد. نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز سه شنبه در جمع بزرگی از مقامهای تجاری آمريکا گفت: آغوش عراق به روی همه شرکتهای سرمايه گذاری سراسر جهان باز است.

حضور نظامی آمريکا تا آخر ماه جاری ميلادی در عراق به پايان خواهد رسيد. نوری المالکی به همين مناسبت روز سه شنبه در اتاق بازرگانی آمريکا در جمع سرمايه داران بزرگ گفت: مناسبات تجاری و سرمايه گذاری دو کشور به قوت خود باقيست.

آقای مالکی گفت: از خودگذشتگيها و سخت کوشيهای مشترک بين دو کشور، و توسط دو کشور در مبارزه با تروريسم، راه را برای شرکتهای آمريکايی بيشتر هموار کرده تا به عراق بيايند و در سازندگی کشور سهيم شوند.

حدود ۴۰ نفر از سرمايه داران بزرگ عراقی، به شوق ايجاد مناسبات نزديک با شرکتهای آمريکايی، همراه با نوری المالکی، به واشنگتن سفر کرده اند.

توماس نايدز، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور مديريت و منابع، در استقبال از نخست وزير عراق گفت: زمان آن رسيده که آمريکا به عراق به عنوان يک کشور نگاه کند، نه منطقه جنگی، يا به عبارت ديگر، نه به عنوان کسی که آنجا را ترک می کند، بلکه به عنوان کسی که می خواهد در آن کشور بماند.

بعضی از شرکتهای آمريکايی به دليل وضعيت امنيتی عراق هنوز رغبتی به سرمايه گذاری در عراق ندارند. با وجوديکه از اوج خشونتها بطور قابل ملاحظه ای کاسته شده، اما حملات مرگبار، کماکان ادامه دارد.

جان برايسون، وزير بازرگانی آمريکا، در تأييد سود آور بودن سرمايه گذاری در عراق، گفت: اکثر شرکتهای آمريکايی به عراق به مثابه يک بازار نوظهور و بالنده نگاه می کنند، و فکر می کنند، در آينده آهنگ رشد اقتصادی در عراق حتی سريع تر از چين خواهد شد.

توماس نايدز بعد از سخنرانی نوری المالکی به خبرگزاری صدای آمريکا گفت: سرمايه های آمريکايی بايد اين فرصت را مغتنم بشمارند و خدمات خود را در اختيار دهها ميليون مصرف کننده عراقی بگذارند. رهبران عراق می گويند، خود را متعهد می دانند تا زمينه را برای سرمايه گذاری شرکتهای آمريکايی در کشورشان فراهم کنند. چنانچه نخست وزير عراق اعلام کرده، مأموريت ژنرالهای نظامی به پايان رسيد، اکنون ديگر نوبت سرمايه داران بزرگ آمريکايی است که در خط مقدم جبهه های عراق نوين خدمت کنند.

XS
SM
MD
LG