لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

امریکا به گسترش دمکراسی در عراق پای بند است


امریکا به گسترش دمکراسی در عراق پای بند است
امریکا به گسترش دمکراسی در عراق پای بند است

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا اعلام کرده است که تمام سربازان رزمی ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک خواهند کرد.

او گفت آمریکا در موافقت با نوری المالکی، نخست وزیر عراق به سوی مرحله جدیدی در مناسبات خود با عراق حرکت خواهد کرد.

وی گفت از اول ژانویه و در راستای توافق راهبردی با عراق، رابطه ای عادی بین دو کشور حاکم و یک مشارکت برابر بر اساس منافع و احترام متقابل برقرار خواهد شد.

پرزیدنت اوباما قول داد گفتگو در مورد چگونگی کمک امریکا به آموزش و تجهیز نیروهای نظامی عراق شامل مشارکت دوجانبه ای پرتوان و پویا و ماندگار خواهد بود.

وی گفت:«ما مناسبات تجارتی، بازرگانی، فرهنگی و آموزشی جدیدی را بنیان خواهیم نهاد که قابلیت های مردم عراق را شکوفا کند. ما شریک عراقی خواهیم بود که به امنیت و صلح منطقه ای کمک خواهد کرد، در همین حال از ملت های دیگر می خواهیم تا به حاکمیت عراق احترام بگذارند.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا هشدار داد هیچ کشوری نباید «درباره ادامه تعهد ما به عراقی ها که پیش می روند، گرفتار اشتباه محاسبه شود.»

او در مصاحبه ای با شبکه «ان بی سی» یاد آور شد در حالی که سربازان امریکایی از عراق خارج می شوند، آمریکا امکانات آموزشی و پشتیبانی در نزدیکی آن دارد.

وی افزود: «بنابراین فکر نمی کنم کسی در مورد تعهد امریکا به دمکراسی نوین در عراق اشتباه کند، دموکراسی که ما برای کمک به دستیابی مردم عراق به آن این همه قربانی داده ایم.»

کلینتون گفت: «عراق اینک کشوری مستقل و حاکم با رهبری است که به گونه ای دموکراتیک برگزیده شد، با دولتی که منافع گروه های گوناگون کشور را منعکس می کند و بسیار به سود آمریکا است که مسلم سازد این دمکراسی جدید شکوفا می شود و ما هر کاری را بتوانیم برای کمک به عملی شدن این واقعیت انجام خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG