لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۳۶

مقامات آمريکايی در ارتباط با تحريم های عليه ايران به آسيا، آمريکای جنوبی و خاورميانه سفر می کنند


مقامات آمريکايی در ارتباط با تحريم های عليه ايران به آسيا، آمريکای جنوبی و خاورميانه سفر می کنند

مسؤلان ارشد آمريکايی هفته آينده به آسيا سفر می کنند تا از کشورهای منطقه ای بخواهند برای اجرای تحريم های جديد سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران همکاری کنند. دانيل گلاسر، معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور تأمين مالی تروريسم و جرايم مالی و رابرت آينهورن، مشاور ويژه وزارت خارجه آمريکا در امورکنترل تسليحاتی و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی، دو مقامی هستند که به ژاپن و کره جنوبی سفر خواهند کرد. آنان همچنين اواخر ماه جاری ميلادی راهی چين خواهند شد. به گفته مشاور ويژه وزارت امور خارجه آمريکا، مسؤلان آمريکايی در سفر به چين موضوع تحريم ها را در بالاترين سطح با مقامات چينی در ميان خواهند گذاشت.

سفر مسئولان آمريکايی به کشورهای آسيايی، بخش وسيع تری از تلاش های جاری برای ايجاد هماهنگی بين کشورهای مختلف جهت اجرای تحريم های جديد تصويب شده عليه ايران است. رابرت آينهورن، مشاور ويژه وزارت خارجه آمريکا، روز پنجشنبه گفت وی در سفر به چين می خواهد اطمينان حاصل کند که چين روابط بازرگانی خود با جمهوری اسلامی و ميزان سرمايه گذاری در ايران را افزايش نخواهد داد. قرار است شمار ديگری از مسؤلان آمريکايی به همين منظور راهی کشورهای خاورميانه و آمريکای جنوبی شوند. چين و کره جنوبی از صادرکنندگان مطرح کالا به ايران هستند. در خاورميانه، امارات متحده عربی از مراکز اصلی صادرات کالا به ايران است و در آمريکای لاتين نيز ونزوئلا و برزيل دارای روابط نزديک سياسی و تجاری با ايران هستند.

محمود احمدی نژاد اخيرا اعلام کرد که تحريم ها بر ايران تاثير نخواهد گذاشت.

در پی تحريم های جديد سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران که با هدف متقاعد کردن ايران به توقف بخش های بحث برانگيز برنامه اتمی کشور اعمال شده است، ايالات متحده، اتحاديه اروپا و کانادا تحريم های شديد تری را عليه ايران تصويب کردند. تحريم های جديد ايالات متحده، فروش بنزين به ايران را منع کرده است. ايران حدود چهل درصد بنزين مورد نياز خود را از خارج تامين می کند و بنزين برای رانندگان در ايران بصورت سهميه بندی شده عرضه می شود.

هواپيماهای مسافربری ايرانی نيز در برخی موارد از سوخت گيری مجدد در شماری ازفرودگاه های بين المللی منع شده اند.

XS
SM
MD
LG