لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

آمريکا: با ايران در مورد توطئه ترور تماس مستقيم داشتیم


آمريکا: با ايران در مورد توطئه ترور تماس مستقيم داشتیم
آمريکا: با ايران در مورد توطئه ترور تماس مستقيم داشتیم

آمریکا می گوید با ایران در خصوص توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، تماس مستقیم گرفته است.

در پی ارائه دادخواست کیفری از سوی وزارت دادگستری فدرال آمریکا به دادگاهی در نیویورک، دولت آمریکا، دولت های دیگر کشورها را در جریان جزئیات توطئه خنثی شده، قرار داد.

در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به سئوالی که آیا هیچ با خود ایران در این زمینه تماس گرفته شده یا نه، مثلاً از طریق سفارت سوئیس در ایران، که در جواب گفته شد: همانطور که شنیدید خیلی واضح و روشن ما با ایران تماس مستقیم داشته ایم. بیش از این اطلاعات دیگری نمی توانم بدهم جز اینکه در خصوص این موضوع با ایران تماس مستقیم داشتیم.

ایران چندین بار طرح توطئه را رد کرده و آن را ساخته و پرداخته آمریکا دانسته است و حتی گفته است که شکایت هم خواهد کرد. نماینده ایران در سازمان ملل نیز نامه ای به آن سازمان نوشته است. آمریکا نیز نامه ای به سازمان ملل نوشته است. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مشخصاً در پاسخ آنهایی که در مورد توطئه ترور شک دارند روز پنجشنبه مؤکداً گفت: حقایق برای دیدن همه وجود دارد. اگر ما سند و مدرک لازم برای اثبات دادخواست خود نداشتیم موضوع را مطرح نمی کردیم.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرنگاران در واشنگتن گفت که دیدار با مقام های ایران به این منظور بود که به جمهوری اسلامی به طور صریح تفهیم شود که آمریکا اینگونه رفتار را «غیرقابل قبول» می داند و این عمل را نقض قوانین آمریکا و قوانین بین المللی، تلقی می کند.

از ویکتوریا نولند سئوال شد که اما جمهوری اسلامی ایران می گوید تماس مستقیمی با آمریکا در مورد توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا، صورت نگرفته است. خانم نولند در پاسخ گفت: هر تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای انکار این دیدار، نشان می دهد که چقدر رژیم تهران در اینگونه موارد صداقت دارد.

تحت فشار سؤالهای خبرنگار صدای آمریکا که کجا این تماس صورت گرفته است، خانم نولند گفت: مسلماً در ایران نبوده است. برای خبرنگار حتی سؤال بود که آیا کشور ثالثی هم در جلسه بوده است که بازهم اطلاعات بیشتری داده نشد. اما خبرنگار صدای آمریکا می گوید: این را بطور یقین میتوان اضافه کرد که این آمریکا بود که درخواست ملاقات را کرد!

چه تصمیماتی و چه اقداماتی ممکن است گزینه های واکنش دولت آمریکا باشد؟ خبرنگار صدای آمریکا که در کنفرانس مطبوعاتی حضور داشت، می گوید: فعلاً تصمیم بر محاکمه مظنونین است. بعد بگفته پرزیدنت اوباما شدیدترین تحریمها برقرار خواهد شد تا که جمهوری اسلامی ایران بهای این عمل خود را بپردازد. البته صحبت از تحریم بین المللی است. دیپلماتهای آمریکا با همتایان خود از دیگر کشورها خصوصا در شورای امنیت سرگرم رایزنی هستند. دولت آمریکا کاملاً به این امر واقف است که نهایتاً مردم ایران هستند که بهای تحریمها را میپردازند و به این دلیل پرزیدنت اوباما می گوید: متأسفانه مردم ایران هستند که بیشترین ضرر را بخاطر رفتار رژیم خودشان، متحمل میشوند.

علاوه بر اینکه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با همتای روس خود صحبت کرده، و دیگر دیپلماتها نیز با دیگران صحبت کرده اند و آنها را از جزئیات مسأله مطلع ساخته اند، قرار است گروههای دیپلماتیک به روسیه، چین و حتی ترکیه اعزام شوند تا حضوراً موضوع را با آن کشورها در میان گذارند.

XS
SM
MD
LG