لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

گزارش: ايران و آمريکا در مورد اثربخشی تحريم ها می گويند


آمريکا می گويد تحريم ها عليه ايران موثرتر از آنچه تصور می شد، بوده است.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، در ملاقات با اروه مورن، همتای فرانسوی خود، اعلام کرد تحريم ها عليه برنامه هسته ای ايران کارسازتر از آنچه تصور می شد، بوده است.

آقای مورن نيز اعلام کرد تمام تلاش ها برای مقابله با برنامه هسته ای ايران ثمربخش بوده است. به گفته وزير امور خارجه فرانسه تحريم ها باعث شد در داخل ساختار سياسی ايران، بحثی آغاز شود.

روز جمعه اعلام شد که هفته آينده نمايندگان کشورهای پنج به علاوه يک، ملاقات خواهند کرد.

فيليپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه اعلام کرد که هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، چهارشنبه آينده در حاشيه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با همتايان خود از بريتانيا، چين، فرانسه، روسيه و آلمان، ملاقات خواهد کرد تا در مورد برنامه هسته ای ايران، گفتگو کنند.

در همين حال در ايران به گفته معاون وزير نفت ايران با اجرای طرح توليد بنزين در واحدهای پتروشيمی بخش عمده ای از صادرات محصولات پتروشيمی ايران قطع شده است.

عبدالحسين بيات می گويد توليدات شش مجتمع پتروشيمی به پالايشگاههای نفت منتقل می شود و با اعمال تغييراتی امکان توليد بنزين با اکتان بالا در ايران، فراهم شده است.

اين مقام جمهوری اسلامی می گويد که توليد بنزين در واحدهای پتروشيمی، نشانه شکست تحريم هاست.

معاون وزير نفت ايران افزود برغم تغيير کاربری مجتمع های پتروشيمی در حال حاضر هيچ کمبودی برای تأمين نيازهای واحدهای پايين دستی پتروشيمی، وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG