لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

آمريکا و متحدان به رغم توافق هسته ای نسبت به برنامه اتمی ايران ابراز ترديد می کنند


آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد که تلاش های جاری برای تحريم بيشتر ايران بر سر برنامۀ هسته ای جمهوری اسلامی ايران، متوقف نخواهد شد. رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفيد می گويد «خبر توافق جديد هسته ای تغييری در گام هايی که ما برای مسئول شناختن ايران در قبال تعهداتش برميداريم ايجاد نخواهد کرد. از جمله تحريم ايران.» آقای گيبز پيشتر نيز در روز دوشنبه با انتشار بيانيه ای در مورد توافق هسته ای جديد ايران، ابراز نگرانی شديد کرد.

روسيه از ديگر اعضاء شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد توافق هسته ای اخير ايران ابراز ترديد کرد. دميتری مدودف در کنفرانس خبری در اوکراين اعلام کرد در حال مطالعۀ توافقِ صورت گرفته است. با اين حال رييس جمهوری روسيه افزود سوال هايی موجود است: آيا ميزان تبادل هسته ای کافی است؟ آيا تمام اعضاء جامعۀ بين المللی راضی خواهند بود. آقای مدودف ادامه داد که احتمالاً به مذاکره و همکاری بيشتر تمام طرف ها نياز است.

اتحاديه اروپا نيز تأکيد کرد موضع خويش را در مورد برنامۀ هسته ای ايران تغييری نداده است. کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد توافق جديد ممکن است تنها يک استراتژی برای وقت کشی باشد. خانم اشتون افزود بايد ديد که برداشت آژانس بين المللی انرژی اتمی در مورد اين توافق چه خواهد بود.

مقام های بريتانيا و فرانسه نيز روز دوشنبه اعلام کردند توافق صورت گرفته به تمام نگرانی های موجود در مورد برنامۀ هسته ای ايران پاسخ نمی دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت کشورهای عضو شورای امنيت نمی توانند، به گفتۀ وی، خود را گول زده و فکر کنند که اين توافق تمام نگرانيهای موجود را حل می کند. به گفتۀ مقام فرانسوی، موضوع اصلی ادامۀ فعاليت های غنی سازی ايران و سؤال های آژانس بين المللی انرژی اتمی در مورد برنامۀ هسته ای ايران است. «الستر برت» از مقام های وزارت امور خارجۀ بريتانيا نيز تأکيد کرد تلاش های برای تحريم ايران بايد تا زمانی که تهران به جامعه جهانی نشان دهد فعاليت های هسته ای ايران صلح آميز است، ادامه پيدا کند.

تأکيد کشورهای عضو شورای امنيت بر ادامۀ تلاش های جاری برای تحريم در حالی صورت می گيرد که ترکيه تأکيد دارد ديگر نيازی به تحريم ايران نيست. احمد داوود اغلو وزير امور خارجه ترکيه اعلام کرد از ديد ترکيه ديگر دليلی برای تحريم و اقدام های تنبيهی بيشتر وجود ندارد.

ايران، ترکيه و برزيل روز دوشنبه اعلام کردند برای مبادلۀ هسته ای به توافق دست يافته اند. مقام های اين کشورها جزئيات چندانی را از اين توافق فاش نساختند و تنها اعلام کردند که مبادلۀ هسته ای ممکن است در يک ماه آينده آغاز شود، و اين مبادله در ترکيه و تحت نظارت آژانس بين المللی انرژِی اتمی صورت خواهد گرفت. منوچهر متکی وزير امور خارجۀ ايران اعلام کرد که طی يک هفتۀ آينده اطلاعات مربوط به اين توافق به آژانس بين المللی انرژی اتمی ارائه خواهد شد.

در همين حال روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای توافق هسته ای جديد ايران را «تصوير باطلی از پيشرفت» توصيف کرد. در اين مقاله آمده است که ايران با اين توافق توانسته است بدون آنکه با غرب مصالحۀ واقعی داشته باشد تصوير باطلی از پيشرفت را ترسيم کند. واشنگتن پست می نويسد پيشنهادی که نزديک به ۸ ما ه پيش برای مبادلۀ سوخت هسته ای به ايران ارائه شد از اين کشور می خواست که هزار و ۲۰۰ کيلوگرم از اورانيوم غنی شده در حد سه و نيم درصد را به منظور غنی سازی در حد سوخت هسته ای، به خارج ارسال کند، در حالی که، به نوشتۀ اين روزنامه، هزار و ۲۰۰ کيلوگرم در آن زمان حدود ۷۰ درصدِ ذخيرۀ اورانيوم ايران بود. از آنجايی که ايران در اين مدت به غنی سازی ادامه داده است اکنون اين ميزان حدود ۵۰ درصدِ ذخيرۀ اورانيومِ ۳ و نيم درصدی ايران است. واشنگتن پست همچنين می نويسد در متنِ توافق آمده است که ايران هر زمان بخواهد می تواند از اين قرارداد خارج شود و همچنين خواهان آن است که اورانيومی که برای غنی سازی به خارج می فرستد طی يکسال به ايران بازگردانده شود که ممکن است از نظر فنی و عملی غير ممکن باشد. واشنگتن پست همچنين تاکيد دارد اين توافق، دولت اوباما را که در تلاش برای تصويب قطعنامۀ تحريمی عليه ايران در شورای امنيت است، در موقعيت دشواری قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG