لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

آمريکا، هندوستان را يک قدرت نوظهور در کل آسيا توصيف می کند


يکی از نکات برجسته در مذاکرات اوايل ماه ميلادی جاری بين آمريکا و هند در کاخ سفيد واشنگتن توصيف دولت آمريکا از هند بعنوان يک قدرت نوظهور و در حال رشد نه تنها در جنوب، بلکه در کل آسيا بود.

در بيانيۀ مشترکی که پس از مذاکرات صادر شد، واشنگتن از رهبری هند در کمک به ثبات، صلح، و پيشرفت آسيا تمجيد و استقبال کرد.

در همين رابطه پرزيدنت باراک اوباما در سخنانی که در مرکز گفتمان راهبردی هند و آمريکا ايراد کرد گفت که روابط دو کشور مناسباتی به تمام معنی نزديک، باثبات و شفاف در قرن بيست و يکم خواهد بود. رييس جمهوری آمريکا هند را يک رهبر آسيا و جهان خواند، و گفت هند يک قدرت در حال رشد، و مسئول در جهان بشمار ميرود.

برخی از تحليل گران اعتقاد دارند که توصيف اخير واشنگتن از هند ميتواند رقابت و تنش های موجود بين هند و چين را افزايش دهد و تعيين کننده آينده آسيا باشد.

ترسيتا شافر، تحليل گر برجستۀ جنوب آسيا در مرکز مطالعات راهبردی و بين المللی ميگويد اين اولين باريست که آمريکا هند را نه تنها بعنوان قدرت در جنوب آسيا بلکه در تمامی آسيا خواند. ترسيتا شافر ميافزايد که به اعتقاد وی اين امر نمايانگر تغيير مهمی در سياست خارجی آمريکاست، و اين سوال را برميانگيزد که روابط آمريکا و هند چه اثراتی برروابط آنها با چين خواهد داشت.

در همين ارتباط، رابرت بليک، مديرکل وزارت امور خارجۀ آمريکا ميگويد که مذاکرات مهمی در اين ارتباط که چگونه آمريکا و هند قادر خواهند بود همکاريهای خود را در آسيا توسعه دهند، در جريان است.

استيفن روزِن، تحليل گر دانشگاه هاروارد می گويد توانمندی اقتصادی و نفوذ فزايندۀ هند در آسيا و بويژه روابط نزديک آن کشور با آمريکا، برای چين تهديد آميز خواهد بود، و احتمالاً چين تلاش خواهد کرد تا هند را متقاعد کند که چين نقش پدری بر هند دارد و هرگاه سرپيچی و يا تخلفی از فرزند خود مشاهده کند هند را تنبيه خواهد کرد، که ممکن است هند آنرا بپذيرد. آقای روزِن افزود که چين همچنين نگران سياست راهبردی هند در تبت در ارتباط با دالائی لاما، رهبر معنوی مردم تبت است.

اما ژاکلين نيو ماير از گروه راهبردی دراز مدت ميگويد چين نيازی به روبرو شدن مستقيم با هند ندارد و تلاش ميکند بطور غير مستقيم از جمله از طريق کمک نظامی به پاکستان، بنگلادش و سريلانکا با هند مواجه شود.

XS
SM
MD
LG