لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

وضعيت مهاجران در آمريکا در آستانه انتخابات


وضعيت مهاجران در آمريکا در آستانه انتخابات
وضعيت مهاجران در آمريکا در آستانه انتخابات

شمار لاتين تبارانی که به آمريکا مهاجرت کرده اند و حق رای دارند افزايش می يابد و اين اقليت می تواند در انتخابات آتی رياست جمهوری کشور نقش مهمی داشته باشد. بسياری از اين لاتين تباران مبارزات انتخاباتی اخير کشور را با دقت و از نزديک زير نظر دارند.

نانسی مزا که يک مهاجر غيرقانونی به اين کشور است، می گويد: من در مکزيک متولد شدم و در دوسالگی به ايالات متحده آمدم.

مادر نانسی او را برای تحصيلات به آمريکا آورد.

نانسی می گويد: من و مادرم از بيابان و به طور غيرقانونی آمديم. من خودم را يک آمريکايی می دانم و تنها چيزی که کم دارم يک ورق کاغذ است.

خانم مزا اخيرا از دانشگاه فارغ التحصيل شده و قصد دارد در رشته حقوق تحصيلات خود را ادامه دهد.

چند ماه پيش در ايالت کاليفرنيا قانونی تصويب شد که برای تحصيل در دانشگاه های ايالتی به دانشجويانی که بطور غيرقانونی در اين کشور هستند نيز کمک هزينه تعلق گيرد. اين قانون ادامه تحصيل برای مزا را آسان تر می کند.

نانسی مزا می گويد: تصويب اين قانون درها را برای ما باز کرد تا بتوانيم به آنچه که هميشه می خواستيم برسيم.

حدود ۱۱ ميليون مهاجر غيرقانونی در آمريکا زندگی می کنند که دو ميليون آن ها جوان و مشغول به تحصيل هستند و فقط در سه ايالت به اين دانشجويان کمک هزينه تحصيلی، تعلق می گيرد.

سال گذشته چنين قانونی در سطح فدرال در سنا شکست خورد. قانونی که می توانست مسير اين جوانان را به شهروندی آمريکا، هموار کند.

کنت وانگ، مدير مرکز کار در دانشگاه يو سی ال ای، می گويد: اين بچه ها هيچ قانونی را نشکسته اند. همان کارهايی را انجام داده اند که جامعه از آن ها خواسته است. سخت درس خواندند و کار کردند. حالا وارد دانشگاه می شوند. و ما آنها را مجازات می کنيم برای چيزی که در کنترل آنها نبوده است.

کنت وانگ علت شکست اين قانون را ناشی از تعصب برخی نمايندگان سالخورده و محافظه کار کنگره عليه مهاجران آمريکای لاتين و آسيا می داند.

لوييز آلوارادو، يکی از استراتژيست های جمهوريخواهان، می گويد: بسياری از لاتين تباران و جمهوريخواهان ترجيح می دهند اصلاحات در قوانين مهاجرت در سطح ملی انجام شود زيرا ايالت هايی چون کاليفرنيا توان مالی اجرای آن را ندارند.

وی بيمارستان های لس انجلس را که مملو از مهاجران غيرقانونی است، مثال می زند.

لوييز آلوارادو می افزايد: فقط کافی است به اتاق اورژانس يکی از بيمارستان های لوس انجلس برويد و ببينيد چه کسی از اين امکانات استفاده می کند. واقعيت اين است که چون مشکل مهاجرت حل نشده اين بار سنگين به دوش جامعه افتاده است. راه حل آن هم بسيار پيچيده است.

لوييز آلوارادو می گويد مشکل مهاجرت غيرقانونی تا انتخاب رياست جمهوری آتی کشور، حل نخواهد شد.

با اين وجود حتی جمهوريخواهانی که می خواهند در سال ٢۰۱٢ در مبارزات انتخاباتی در مقابل پرزيدنت باراک اوباما شرکت کنند، در مورد مساله مهاجرت اختلاف نظر دارند. برخی راه حل را در احداث ديوار در مرز جنوبی کشور با مکزيک می دانند و برخی ديگر می گويند مهاجرانی که هم اکنون به طور غيرقانونی در کشور زندگی می کنند، بايد قانونی شوند.

برغم اين اختلاف نظرها، مساله مهاجران غيرقانونی در اين کشور يک مشکل اساسی است که بايد حل شود.

XS
SM
MD
LG