لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۷

محاکمه کلوين گيبز در دادگاه نظامی


محاکمه کلوين گيبز در دادگاه نظامی

کلوين گيبز، سرباز آمريکايی، به اتهام جنايات جنگی، توسط جوخه ای که وی در افغانستان فرماندهی می کرد، در دادگاه نظامی محاکمه می شود. وی در صورت مجرم شناخته شدن، به حبس ابد، بدون عفو، محکوم خواهد شد.

دادستان دادگاه نظامی می گويد، کلوين گيبز، با خلق صحنه های ساختگی جنگی، در مناطق دورافتاده در ولايت قندهار، به کشتار شهروندان افغانی دست زده بوده است.

دادستان می گويد، قربانيان اين کشتار از جمله يک نوجوان ۱۵ ساله است که از يک مزرعه ربوده و سپس توسط افراد گيبز به ضرب گلوله کشته شد. عکس يادگاری که گروه گيبز پس از کشتن اين شخص گرفته اند، در يکی از روزنامه های آلمانی منتشر شد و اکنون به عنوان مدرک به دادگاه نظامی تسليم شده است.

افراد جوخه گيبز که برخی از آن ها در دادگاه محکوم شده اند، يکی پس از ديگری شهادت داده اند که در آن زمان دچار خستگی بوده اند، از مواد مخدر به افراط استفاده می کرده و با تنفری که گيبز از مردم افغان داشت، مواجه بوده اند. به گفته آن ها گيبز افغان ها را وحشی توصيف می کرد.

در جلسه دادگاه، هيات منصفه ای که قرار است سرنوشت گيبز را تعيين کند، مدارک بسياری را بررسی کرده اند، از جمله تصاويری از انگشتان افغان هايی که شهود می گويند، گيبز آن ها را بريده است و به عنوان يادگاری، نگاه داشته.

کلوين گيبز در برابر سه اتهام قتل و ۱۳ اتهام ديگر، اظهار بيگناهی کرده است. وکيل وی در دفاعياتش گفت، افراد جوخه گيبز به او خيانت کرده اند و او مسئول اين کشتار نبوده است.

هيات منصفه دادگاه نظامی در چند روز آينده رای خود را صادر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG